| Alissuu a întrebat:

vreau sa plec in spania si vreau sa ma duc cu avionu'. Si ma voi duce neinsotita.Si din cate am inteles pot face procura pe baza biletului, si agentiei de zbor, care ei imi v-or da o stuardesa sa imi fie ca insotitor.Parintii mei sunt despartiti si procura trebuie facuta cu ambii parinti de fata pentru a semna. din cate am inteles eu. Vreau sa stiu daca e nevoie sa fie amandoi parintii sau doar parintele care ma are in custodie.Si ce acte imi trebuiesc pentru a face procura. Si cum se procedeaza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sunt divortati si ai fost incredintata unuia dintre ei, prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, atunci numai acela trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere, autentificata la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Spania si indica ca insotitor personalul de bord de pe avion(indicand compania aviatica si numarul zborului). Va trebui sa ai la tine si o copie a hotararii de incredintare. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie numai de declaratia notariala a parintelui caruia i-ai fost incredintat/a prin sentinta de divort a parintilor --- vezi informatiile direct de la sursa : http://www.politiadefrontiera.ro/
Tot pe site-ul site-ul oficial al Politiei de frontiera http://www.politiadefrontiera.ro/ se gaseste, in format pdf, modelul declaratiei notariale privind acordul parintilor pentru iesirea din tara a minorului insotit de o alta persoana fizica( care poate sa fie chiar insotitorul de bord)--- pentru a ajunge la ac. model, de pe site-ul oficial http://www.politiadefrontiera.ro/ urmeaza pasii : "conditii de calatorie">>"cetateni romani">>""conditii de iesire din tara pentru cetatenii minori">>"continutul si forma declaratiei"

De asemeni, trebuia consultat site-ul companiei aeriene cu care efectuezi zborul--- unele companii au niste conditii de calatorie care prevad o intelegere prealabila( intre parintii minorului si companie)+ plata unei taxe suplimentare

| Chrysk2 a răspuns:

Trebuie ambii parinti chiar daca cu unu din ei nu te-ai vazut de mult sau nu ai multe tangente.
Iti fac o procura apoi stewardesa iti va deveni insotitor de zbor, doar asa vei putea pleca cu avionul.
Chiar si daca mergi cu masina tot ai nevoie de procura de la ambii parinti.

Succes