| anonim_4396 a întrebat:

am tot cautat pe internet diferite informatii legat de o procura dar nu gasesc, bun sa va explic. Doresc sa plec in strainatatea la mama cu tatal, mama va trebui sa faca o procura = declaratie acum vine intrebarea, din cate am inteles se poate face si prin Ambasada si prin Notar, la ambasada ia foarte mult timp iar la notar ar fi super ok daca ar merge, bun din cate stiu te duci la notar dai declaratia etc din cate am inteles trebuie si legalizata pusa apostila, acum vine intrebarea mea SE POATE CA ORICE NOTAR SA FACA O PROCURA LEGALIZATA CU APOSTILA? iar mama sa mi-o trimita aici in tara eu sa o traduc si sa o legalizez iar? daca da ar fi ce-a mai minunata veste astept raspuns multumesc:*

2 răspunsuri:
| adytzyka a răspuns:

Da se poate face la orice notar.ai grija sa aveti tote actele cand va duceti la aieroport ca si eu am plecat si nu aveam aia e la notar ca a oprit.o la ambasada si am pierdut zboru da e in regula pentru ca am ajuns unde trebuia sa ajung...

| CosminM a răspuns:

Salut. Dada, daca ti-o trimite si tu o traduci si o legalizezi totul o sa fie ok. Vezi sa ai toate actele ca is tare "beliti" vamesii, mai ales cei de la Aeroport ca, cu ceilalti mai poti "negocia"happy dar cu astia nici vorba.
Oricum, vacanta placuta iti doresc si drum bun!