| Cristina11r a întrebat:

Buna! Am nevoie sa imi traduc diploma de bac pentru o facultate din afara, dar am doar o copie legalizata pe moment; diploma in original e la facultate. Se poate apostila copia legalizata pe care o am?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

"Nu se pot apostila în România decât acte emise de autorităţile române. Indiferent că se apostilează o copie legalizată notarial sau o traducere legalizată, originalul actului trebuie să fie emis de autorităţi din România.

Traducerea legalizată a unui act nu poate fi apostilată dacă originalul acestuia nu a fost, la rândul său, apostilat de către instituţia competentă.

Pentru aplicarea APOSTILEI pe originalele actelor de studii superioare (diplome delicenţă, diplome de master, foi matricole, etc.) acestea trebuie vizate în prealabil de către Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor."

https://www.cnpbv.ro/apostil-.html

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Traduci copia legalizată. De obicei e suficient pentru etapa de admitere. Probabil iti vor cere originala diploma doar daca e cazul.