| Shin0bi a întrebat:

Salut tpu.Ma intrebat de ce zborurile din sua de exemplu spre China/Tailanda dureaza peste 15 ore, zborurile trec pe deasupra Europei adica spre Est si nu zboara deasuprea Oceanului Pacific si a Japoniei/Chinei spre Tailanda?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

SUA e întinsă de la Atlantic la Pacific; evident, are o mare importanță când se stabilește o rută intercontinentală punctul de plecare și cel de sosire. Cum nu ai dat detaliile astea, orice răspuns e practic ori inutil, ori incomplet.
Doar un exemplu: știi că există zboruri care trec peste Polul Nord, pentru că e mai scurt pe acolo?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba zboara deasupra pacificului, dar spre exemplu distanta dintre NewYork si Beijing e de peste 10.000 km chiar si peste Pacific