| mistergiovany49 a întrebat:

Pentru un sejur in Thailanda as dori niste explicatii de la o persoana cu multa experienta in domeniu. Intrebarile sunt: se poate si cu buletinul, vize, costuri, trasee, cazare, ce aeroport sa folosesc, sudul sau nordul tarii, perioada procurare bilete avion, site-ul ( ex. skyscanner, momondo), cum prind oferte, promotii, minimum de zile ale sejurului si multe alte explicatii care nu imi vin in minte acum. Dau funda! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PяInCєSs a răspuns:

Cel mai bine pentru tine sa poți afla toate detaliile sa te duci la o agenție și sa vorbești acolo. Nu ai cum doar cu buletinul pentru ca Tailanda nu este in Europa.

| mihai69 a răspuns (pentru PяInCєSs):

Nici în Europa nu poți merge oriunde numai cu C.I.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu merge doar cu cartea de identitate (buletine nu se mai emit de cam mult timp); pentru restul, vezi aici:
http://www.mae.ro/travel-conditions/3751#null
Biletele de avion cele mai ieftine le iei direct de la liniile aeriene care au zboruri într-acolo.

| Iote a răspuns:

"Cu buletinul" (adica CI), doar in UE. Altfel, pasaport, viza la ambasada.
Trasee? Pai, nu stim ce iti place. Unii vor natura, altii istorie, altii doar mancare...
Aeroportul in cursele internationale nu il poti alege. Mergi "unde te duce".
Nu ne spui de ce buget dispui pentru "minimum de zile ale sejurului si multe alte explicatii".

| esir01 a răspuns:

Am fost thailanda in martie 2020 si o sa ti raspund la ce stiu. in primul rand, in momentul de fata este totul inchis asa ca o sa ma raportez la momentul anterior plecarii mele.
iti trebuie pasaport, viza se obtine on arrival, nu costa (cel putin momentan)
avion: am luat biletele de la agentia happy tour, am vrut ceva mai personalizat, din buc pana in bangkok apoi Krabi si inapoi in buc.
ne a costat 1550 euro (2 pers) pentru ca le am luat cu putin timp inainte sa plecam (3-4). cu cat iei mai din timp cu atat sunt mai ieftine.
cazare - prin booking. cazari multe, pentru toate buzunarele.
daca tot zbori atata, macar sa stai 2 saptamani. nu prea merita pentru mai putin..iti ia vreo 3 zile sa te obisnuiesti cu fusul orar si sa te deconectezi.
poti citi informatii complete aici: https://beachingtravel.ro/thailanda/
sau pe Youtube: https://youtu.be/bFSCnhIZhEc