Bula
| Bula a întrebat:

Salut tuturor!
Am o intrebare, pentru cunoscatori (cei care "au apucat" stagiul de armata obligatoriu"):
Soldatii care au plecat la exercitii de lupta pe durata zilei (sau mai indelungat) au primit cate o portie de pogacele (biscuiti), poreclite "PESMETI" pentru a le tine de foame. Intr-adevar, un pachet din acei pesmeti au fost hrana suficienta, chiar daca a trebuit marsaluit intreaga zi pe teren. Iar termenul de garantie a fost chiar de ani de zile.

Intrebarea mea este:
Cunoaste cineva reteta acelor "pesmeti" de armata?
Mi-ar fi foarte utile cand ne ducem in excursie, drumetii cu grupul de prieteni, fiindca sunt usoare, ocupa loc putin si se pot consuma chiar in timpul mersului pe jos, prin munti.
Multumesc pentru raspunsuri!

15 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Acei pesmeti erau o mizerie. si nu au acea "putere energetica".
nu stiu ce garantie aveau, insa in decembrie 1989 armata romana a decis sa isi renoveze stocurile probabil si intre altele au decis sa ne scoata la micul dejun acei pesmeti. vreau sa spun ca atunci cand i-am bagat in ceai au iesit din ei VIERMI.
trebuiau bagati in ceai deoarece altfel nu se puteau manca. erau ca piatra.
asa ca pentru excursii te sfatuiesc sa alegi altceva mai de calitate.

Bula
| Bula explică (pentru gelu1970):

Este posibil ca sa fi intrat viermi in ele, ca si moliile in haine sau in faina. Eu n-am apucat asa "delicatese".
Mi-am adus acasa cateva pachete, le-am dus in excursie, le-am rupt bucati si s-au inmuiat incet in gura, de la saliva. Se simtea gustul de chimin in ele. Mie mi-au placut si ca gust, si ca erau usoare de carat.
Caut reteta pentru o serie de drumetii ce urmeaza sa le facem anul viitor.

| gogu220 a răspuns:

Acei "biscuiti" trebuiau inmuiati preferabil in mancare. Dar nu te mai gandi la ei, pentru ca erau o pacoste. Nu aveau nici un gust, indiferent in ce ii bagai, nu aveu nici macar sare, se inmuiau greu si nici nu prea tineau de foame.
Daca vrei ceva pentru munte, poti baga la cuptor paine feliata sau biscuiti din comert, acum gasesti si fructe deshidratate, smochine, curmale, stafide.

| Claudiu1905 a răspuns:

E doar o legenda. Fie eram lasati sa murim de foame (inainte), fie primeam mancare calda (dupa), nain pesmeti

Bula
| Bula explică:

Pe mine RETETA ma intereseaza, nu impresiile de atunci, cand soldatul a fost "frecat" la instructie, drept condimentare big grin

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Bula):

Am gasi pesmeti in comert si am cumparat ca sa-i testez, nu au deloc zahar si sunt dezhidratati, ma intreb cum o sa-i dezhidratezi
Parerea mea e ca poti folosi linistit biscuiti

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Bula):

Cu siguranta acei biscuiti (pogacele? happy ma amuz fiindca acum stiu ce sunt) erau facuti intr-o fabrica. Putin probabil sa stie cineva reteta.

Bula
| Bula explică (pentru Claudiu1905):

Dezhidratarea nu e problema, poate fi facuta in cuptor.
Problema e insa: cum sa le prepar? RETETA!

| popa07ady a răspuns:

Reteta o gasesti pe net (culinar.ro)

Bula
| Bula explică (pentru popa07ady):

Da-mi, te rog, un link la reteta!
Eu n-am gasit inca.

Bula
| Bula explică (pentru popa07ady):

M-am uitat si acolo, dar nici una din retete nu corespunde cu cele "militare".

| popa07ady a răspuns (pentru Bula):

Eu de acolo am luat reteta. Daca faci plimbari lungi pe munte (cum fac si eu) foloseste-te de fructe deshidratate si foloseste vegetatia ca vitamine.Asta daca stii sa o folosesti!

| Stancu_Tutzu_1975 a răspuns:

Oare nu găsești în comerț

Bula
| Bula explică (pentru Stancu_Tutzu_1975):

Din pacate, NU se gasesc in comert, nici macar reteta n-am gasit-o.
Acei biscuiti militari se puteau consuma chiar si peste 2 ani dupa fabricare, cu toate ca nu contineau nici un conservant sau alte aditive chimice (e-uri).
Am intalnit u pensionar care a lucrat intr-o fabrica de paine, unde se faceau si aceo pesmeti, dar nu-si mai aminteste reteta, doar cateva componente. sad