| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor. Poate cineva sa-mi scrie daca se poate calatori cu trenul in zona Transalpina si Transfagarasan? Sau macar in apropiere de aceste doua obiective turistice?

O singura agentie turistica din orasul meu face calatorii in zona si costa 400 lei pentru 3 zile (include doua cazari si doua mic dejunuri).

Problema este ca pe parcursul traseului se viziteaza cateva manastiri, lacul Balea, barajul Vidraru, casa memoriala Badea Cartan si muzeul Trovantilor.

As fi vrut o excursie in care sa vizitam si orase (sunt mai multe de admirat decat vizitand manastiri), asta pentru ca pretul este putin marisor pentru buzunarul meu.

Am cautat pe cfr.ro daca exista traseu din Oradea spre Transalpina si/ sau Transfagarasan, dar am primit doar rezultatul " Denumire statie destinatie incorecta/incompleta!"

Am auzit ca in zona acestor sosele nu exista linie ferata, deci mersul cu trenul in zona este exclus.

Poate cineva sa-mi recomande o agentie turistica undeva in Transilvania, care face traseuri spre Transalpina si/ sau Transfagarasan?

Eventual website-urile respectivelor agentii.

Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In apropiere de Transalpina circula paralel trenul prin Valea Oltului, Sibiu, Brasov.
Te poti da jos unde vrei si mergi pe jos - nu te costa.

O idee: vorbesti cu un prieten cu masina, mergeti si va opriti unde vreti, dormiti in cort, iar costul va fi minim.

1 răspuns:
| JustmeV a răspuns:

Cel mai usor ar fi sa vorbesti cu cineva care are masina si sa va cuplati macar 4 persoane, va impartiti la benzina si vizitati ce doriti voi.
Eu nu stiu agentii turistice care sa faca si turul orasului sau vizite in oras... ci strict ceea ce se poate vizita de-a lungul Transfagarasanului (manastiri, vidraru, balea, poenari).