| Winners10 a întrebat:

Salutare. Avand in vedere ca Anglia a iesit din UE, daca vreau sa calatoresc in Anglia am nevoie de pasaport sau merge tot cu buletinul?

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Vei avea nevoie de pasaport.

| DoctorWh0 a răspuns:

Ai nevoie de pasaport.
Bulteinul e doar pentru tarile din ue

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ca sa intri in Anglia ai nevoie de pasaport si de VIZA.
Cu buletinul nu mai poti intra in Anglia si nici fara VIZA.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana la 31 decembrie 2020 se mai poate merge cu cartea de identitate, vezi si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3725

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora ce zice Anastassia, Ioneasca sau AnaMaria sau cum o mai cheama saptamana asta. Cel puțin anul asta poți merge cu buletin. Iar de viza nu e nicio directie clara inca.

| mihai69 a răspuns:

Nu te lăsa "Anestezia(t)"...
Deocamdată, UK încă este în UE. Și până cel puțin la sfârșitul anului se poate merge cu cartea de identitate (cu buletinul nu ai voie nici acum, și oricum, prea puțină lume mai are așa ceva).
Pe viitor, vom vedea. Dar e destul de posibil să nu se schimbe nimic. Nu ar fi nici prima, nici singura țară non-UE unde putem călători doar cu C.I.