| lukeblake a întrebat:

Buna, vreau sa calatoresc in Anglia pentru o saptamana in calitate de turist si imi este neclar ce fel de pasaport imi trebuie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice fel de pasaport este bun, conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Tipurile de documente de călătorie pe baza cărora cetăţenii români pot călători în străinătate sunt următoarele:
  a) paşaport diplomatic;
  b) paşaport de serviciu;
  c) paşaport diplomatic electronic;
  d) paşaport de serviciu electronic;
  e) paşaport simplu;
  f) paşaport simplu electronic;
  g) paşaport simplu temporar;"

| Violleta2022 a răspuns:

Orice pasaport ai, este bun, doar iti trebuie VIZA de turist pe el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pasaportul actual pe care il ai este destul sau cartea de identitate adica buletinul, dar pe lîngă astea ai nevoie de vaccin covid certificat verde si teste care costă, merită sa cheltuiesti atîtia bani doar asa sa te plimbi? Daca ai bani de dat aiurea pe teste si alte taxe de drum du-te, unde vei sta in Anglia in carantină 14 zile o sa stai.

| 19flo79 a răspuns:

Cate tipuri de pasaport cunosti: happy

| Emma24dsxd a răspuns:

Cred ca te referi la pasaport pe un an sau pe 10 ani? Daca da, alegerea e a ta