| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Urmeaza sa vizitez cateva zile jud. Neamt, si am 2 intrebari:
1. Cum e mai usor de ajuns cu masina la Manastirea Sihla? De la Agapia sau de la Sihastria? Am inteles ca ambele sunt drumuri forestiere.
2. Cum e drumul prin padure (tot cu masina, desigur) intre Durau si Izvoru Muntelui? Merita sa o merg pe acolo (drum de 2 ori mai scurt, dar am citit ca nu foarte bun) sau sa ocolesc Lacul Bicaz pentru a ajunge in orasul Bicaz?

Mentionez ca masina e Logan, deci nu se pune problema de garda joasa, dar n-as vrea s-o chinui pe drumuri proaste.
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

De la Sihastria drumul e in continuare spre Sihla. Unul singur si e drum normal. Din Agapia e forestier.
Nu stiu cum este drumul intre Durau si Izvorul Muntelui prin padure. Ma uit pe Google maps si vad un drum asfaltat dar neintretinut: https://www.google.ro/......58t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sbGamQxqJA8IDb0gDvgoGNg! 2e0! 7i13312! 8i6656! 6m1! 1e1? hl=ro un exemplu. Poti aici sa "mergi" in continuare ca sa vezi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Pe harta, du omuletul galben din dreapta jos, pe drumul cauta. Ti-l va arata ca si cum ai fi acolo.

| GregHouse explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Asta stiu, am si facut, am parcurs aproape tot drumul. Dar as fi vrut parerea cuiva care chiar a fost, caci drumuri care sa arate acceptabil pe Google Maps si sa fie in realitate (mult) mai rele am vazut.
Drumul dintre Sihastria si Sihla nu devine la un moment dat de piatra? Asa vazusem pe Google Maps. big grin
Multumesc mult pentru raspunsuri!

| GregHouse explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Btw, citisem despre drumul dintre Durau si Izvorul Muntelui ca iti cam rupi masina pe el, in ciuda faptului ca pe net nu arata asa rau. De aceea ma gandesc ca poate intre timp s-a mai degradat, acel comentariu era din 2014, iar ce e pe Google Maps din 2012. Dar in acelasi timp, e posibil ca masina sa nu fi fost tocmai potrivita pentru acel drum, asta nu a fost mentionat. big grin