| SingleForOne a întrebat:

Tatăl meu a primit un talon special de călătorie, odată cu pensia, având 50% reducere, în care include și transportul auto.

Este acceptabil pentru transportul de autobuz din localitatea unui județ spre orașul aceluiași județ?

Sau este acceptabil doar dintr-un județ în alt județ? Este valabil la oricare firmă de transport auto, feroviar, și naval?

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Feroviar este valabil oriunde in tara. La fel ar trebui si cu celelalte firme de transport. Dar firmele de transport auto nu toate le accepta. Ma refer la cele private.

| darrio2007 a răspuns:

Este valabil la anumite firme de transport particulare.

| Iote a răspuns:

Teoretic sunt valabile pe orice linie de transport auto intre localitati (nu cele locale, in oras). Dar multi soferi le refuza.
La CFR sunt acceptate fara conditii. Dar e de preferat sa fie folosite la trasee lungi, unde si biletul e mai scump. Daca un bilet costa 4 lei, nu merita sa strice cuponul pentru 2 lei. Nu sunt decat 6 calatorii pe an. O calatorie inseamna un drum, nu dus-intors!