| aphrodite26 a întrebat:

URGENT! Sunt in Italia, mai exact Treviso langa Venezia. Daca zbor cu Wizz air acompaniata de bunicul meu, in afara de buletine mai este necesar ceva? Tinand cont ca sunt minora si vreau sa ma intorc in tara de origine. De exemplu, mai e nevoie de procura de la parinti? Sau cazierul bunicului? Stiu ca daca vrei sa iesi din tara ai nevoie de procura si cazier, dar la intrare mi s-a spus ca nu mai este nevoie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru reintoarcerea in Romania nu ai nevoie de declaratia parintilor si nici de certificatul de cazier judiciar al parintilor, este destul sa ai un act de identitate, respectiv carte de identitate sau pasaport.

2 răspunsuri:
| Gabriel012345 a răspuns:

Depinde de varsta. Adultii pot calatorii doar cu buletinul, tinand cont ca Italia este in Uniunea Europeana. Eu am fost in Anglia si sunt minor. Am fost cu mama si a fost nevoie de procura si de pasaport pentru ca sunt minor. Cred ca este nevoie de pasaport.

| mihai69 a răspuns:

Pentru a te întoarce în România NU ai nevoie decât de un act de identitate valabil. Atât.