| Andreea1198 a întrebat:

Vreau o lista cu obiectivele turistice din Sibiu, care pot fi parcurse toate intr-o zi sau 2! Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuBrasov a răspuns:

Am fost eu saptamana asta.Merita! Mergi prima data in centru, poti vizita Piata Mare si alte piete unde sunt si niste biserici catolice frumoase deschise, Podul Mincinosilor, un pic mai sus de pod este un vechi turn in care te poti urca(contra sumei de 2 lei) si sa vezi privelistea, merita. Apoi, iesi din oras cu autobuzul 13 parca si mergi in Dumbrava Sibiului la Zoo si la muzeul Astra( la ambele intrarea pentru copii este de 2 lei).In parcurile astea 2 sunt niste lacuri maricele foarte frumoase, zona din jurul lor este foarte curata.La muzeu sa nu crezi ca este ceva plictisitor, cred ca este cel mai frumos loc de vizitat din Sibiu fiind un muzeu in aer liber cu casute foarte frumoase din paie, mori de vant etc. HAVE FUN!

3 răspunsuri:
| andrey843 a răspuns:

Muzeul Brukental
Muzeul Astra
Muzeul Satului
Turnul Sfatului
Piata Mare
Podul Mincinosilor
P.Stongueiata Mare si Podul Mincinosilor ca sa te plimbi.Sunt din Sibiu si daca vii aici iti spun ca Sibiul este un oras minunat

| Plimbarescu a răspuns:

Bună Andreea, poate găseşti informaţii faine şi aici http://www.plimbarescu.ro/sibiu_romania/insemnari/

Plimbare plăcută. :)

| Gas a răspuns:

Si daca cauti aer curat si liniste urca pana in Paltinis, pe drum vei gasi si un izvor la marginea drumului si o priveliste minunata, iti atasez un filmulet de la Paltinis de anul acesta :) http://www.youtube.com/watch?v=YB1SLs3TOiQ

In Sibiu gasesti o serie de muzee interesante de vizitat si crede-ma ca fac toti banii, sunt in mare parte renovate si puse la punct dat fiind faptul ca Sibiul a trecut printr-o perioada in care a fost Capitala Cultural Europeana si nu si-a facut tara de rusine. Iti recomand muzeul de istorie, muzeul de istorie naturala, muzeul farmaciei, muzeul Brukenthal, muzeul de arme si trofee. Uite aici poti sa faci niste tururi virtuale pentru a-ti face o idee despre ce vorbesc: http://www.sibiul.ro/sibiu-virtual-tour/sibiu-virtual-tour-68.html