| carmen_9743 a întrebat:

Vreau sa ma relaxez in Croatia, in luna mai, oare ce statiune sa aleg?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E minunata Croatia si o spun in cunostinta de cauza pentru ca am fost de nenumarate ori acolo. Coasta lor e imensa prin urmare ai multe variante. Daca vrei pe langa marea superba in care sa se pravaleasca muntii si un oras in opinia mea mai frumos decat Venetia, atunci mergi la Dubrovnik (erau marii rivali ai venetienilor, iar cetatea e perfect conservata). Dezavantaj: Dubrovnik e foarte in sud deci mai departe. Avantaj:fiind in sud ai sanse mari de vreme calda. Daca vrei sporturi de apa, scufundari minunate, miros de pin amestecat cu mare si senzatia ca esti intr-un film atunci du-te pe insula KRK(langa Rijeka, ai si pod sa poti ajunge cu masina) sau oricare dintre insulitele din preajma(unde trebuie sa iei vaporas. Daca vrei plaja cu nisip ca la noi atunci du-te in oricare dintre statiunile peninsulei Histria (capitala in celebrul ****, un oras cu un Colosseum roman neasteptat). Have fun si nu uita sa mananci sepie grill si sa bei, daca gasesti, Dingac.

8 răspunsuri:
| carmen_9743 explică:

Chiar n-a fost nimeni?!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Suntem in criza...nu prea mai merge lumea prin tari straine...laughing

| carmen_9743 explică:

Nu cred! si apoi am intrebat daca a fost cineva, nu daca merge cineva!

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu, nu m-am exprimat eu corect...nu prea a mai fost lumea anul trecut prin tari straine! eu zic sa intrebi la o agentie... ei iti vor recomanda ce au mai bun.

| carmen_9743 explică:

Am mai multa incredere in parerea oamenilor care au fost in anumite locuri decat intr-o agentie care vrea sa-si vanda marfa, eu caut de zor destinatia. Tara pare din fata calculatorului spectaculoasa si sigur o vizitez anul acesta, informatiile pe care le culeg le voi selecta mai tarziu. Asa am facut inainte de plecarea mea in orice concediu, imi place sa fiu un om informat si sa evit neplacerile care ar putea strica un concediu. Daca nu-mi raspunde nimeni aici, nu-i suparare ca tot gasesc ce ma intereseaza pana in momentul in care platesc biletul

| jo a răspuns:

Pe insula Hvar sau pe coasta la Split sau la Dobrovnik. Am auzit ca si la Opatja, in nord, este exceptional.

A, si mai au niste parcuri nationale spectaculoase, cu multe cascade.

| veronica_1994 a răspuns:

Cele mai multe informatii si referinte despre statiuni si hoteluri le afli pe forumul Croatia, eu asa am aflat totul inainte de fiecare concediu facut in afara tarii si ajunsi acolo, cunosteam f bine locurile si excursiile ce se organizau, de parca nu eram pentru prima data oricum e super sa te duci.Vacanta placuta

| carmencita80 a răspuns:

E o tara frumoasa Croatia, mergi pe insula KRK, pe coasta dalmata (regiunea Dubrovnik), dar cel mai bine este sa te cazezi in statiunea Trogir, de acolo mai poti merge si in Parcul National Plitvice (un parc de lacuri, de fapt), in orasul Split.
Poti merge in statiunea de pe Insula Istria (nu e frumos sa-i pronunt numele corect), ii voi spune Pola, by the way, e si o statiune balneara