| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa merg cu trenul din Romania Bucuresti in Republica Moldova Chisinau
Stiu sigur ca exista tren
Va rog frumos sa imi dati un link de unde pot cumpara bilet!
Unde pot vedea programul mersul trenurilor internationale
Pentru ca eu nu am gasit

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite aici

http://www.cfrcalatori.ro/images/pdf/2016.pdf

nu e updatat pentru 2017 dar posibil sa fie acelasi program. Un telefon la o agentie cfr te va lamuri.

Insa de ce ai alege trenul?

15 ore de mers la aproape acelasi pret cu avionul care dureaza 1 ora?

6 răspunsuri:
| Horologer a răspuns:

Salut.Biletul il poti cumpara de la gara din bucuresti.In cazul in care nu exista drum Bucuresti-chisinau o sa trebuiasca sa cumperi 2-3 bilete ca sa ajungi la destinatie.Mai exact o sa trebuiasca sa schimbi mai multe trenuri.Succes si calatorie placuta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu as prefera avionul, nu-i mai scump. Trenul face multe ore si mai sta si la schimbat boghiurile 2 ore la Ungheni. Trenul are curse o data la 2 zile. Dai telefon, simplu -
http://www.cfrcalatori.ro/......resti-nord

| RxTx a răspuns (pentru Horologer):

Cineva sa steaga acesta prostie
este simplu! exista tren direct si casa de bilete internationala in gara de nord unde se pot cumpara bilete la cel mai inconfortabil tren de pe planeta fara aer conditionat
care sta sa schimbe rotile timp de 6 ore
care merge cu 50 la ora
si personalul se arata ne prietenos ca si cand ce cauti romanule cu trenul nostru
romanii nu sunt bine veniti in trenul respectiv mai ales daca iei bilet la vagon de dormit si cam toate sunt doar de dormit
si gata oamenii din tren parca ar baga cutitul in tine doar ca vezi tu combinatiile lor

| RxTx a răspuns (pentru suntserios):

AM MERS CU TRENUL PÂNĂ ÎN REPUBLICA MOLDOVA!
un tren antic vechi fără priză șî fără aer condiționat zici ca era dat de pomană!
vara pe căldură, nu vindea nici mâncare apă în tren,
aveau doar vagoane de dormit!
Iar moldovenii cu combinatii au fugit de mine in alte vagoane sa nu vad eu ce treburi au ei prin sacose!
Si multi isi spuneau unii altora ca este un Român în tren!
De parcă Românii ar avea ciumă
până la urmă au fugit toti de mine ca eram roman!
de parca as fi fost de la FBI sau CIA

Trenul a stat o gramada de ore sa schimbe rotile in soare
aproximativ 5 ore

in rest nu se grabea nicaieri, mergea sa ca si cu caruta

MERITA SA MERGETI CU ACEST TREN DOAR PENTRU SPECTACOLUL DE SCHIMBARE A ROTILOR pe care nu aveti unde sa il vedeti in alta parete
si eu cred ca nu o sa mai dureze mult cu standardizarea asta mondiala
acest lucru ne standardizat o sa se renunte la el
puteti considera ca l-ati vazut pe stefan cel mare si Sfânt în persoană
este o chestie pe cale de disparitie

in rest nu am gasit nici un avantaj sa merg cu trenul.

Acum as merge cu avionul sa vad daca ii schimba rotile la vama!