| Hidra04 a întrebat:

Vreau sa merg in Covasna Bai. Ce se poate face acolo in afara de baie? Multumesc

2 răspunsuri:
| rOXY12394785 a răspuns:

Obiective turistice:

"Cetatea Zanelor", se afla pe un deal in apropierea localitatii ce margineste valea cu acelasi nume, ea atestand prezenta dacilor si romanilor
pe teritoriul actual al localitatii - a trezit interesul istoricilor, cetatea fiind construita la mijlocul secolului I B.C. in timpul domniei
lui Burebista.

"Planul Inclinat" - o instalatie foarte ingenioasa construita inainte de 1899 care asigura si transportul unor materiale, fara a se folosi de
vreun motor. Aceasta se realizeaza prin utilizarea fortei degajate de coborarea platformei incarcate de obicei cu material lemnos si care trage astfel printr-un cablu gros platforma de jos, mai putin incarcata. Partea de sus a "Planului Inclinat" se afla la o altitudine de 1113 m, iar mijlocul acestuia la 1068 m. "Planul Inclinat", acest obiectiv antropic, este extrem de vizitat de turisti, el fiind unicul la noi in tara si printre putinele din Europa. El reprezinta o atractie datorita unicitatii, ineditului, cat si vechimii sale.

.Cea mai cunoscuta manifestare traditionala care are loc doar in zona este "Nedeia mocaneasca". Aceasta sarbatoare se desfasoara
in mirifica Vale a Zanelor, avand loc in prima duminica a lunii august. Sarbatoarea e legata de viata de pastori a romanilor de aici. Ciobanii
coboara in sat si isi aleg mireasa. "Nedeia mocaneasca" ofera spectacolul pastrarii in timp a traditiilor si obiceiurilor oierilor de prin partea locului, o trecere în revista a frumusetii portului, dansului si cantecului popular. La Nedeia mocaneasca se poate vedea reconstituita o nunta ca la strabuni, intr-o atmosfera legendara de Miorita. Aceasta manifestare folclorica este un bun prilej pentru turisti de a iesi in mijlocul naturii si de a sarbatori impreuna cu localnicii.

Rezervari
Puteti face rezervari prin e-mail la adresa : sct@xnet.ro sau tcovasna@rotravel.com
De asemenea la fax. 004-0267-342222 sau telefon 004-0267-341.955, 340.401, 342.333
Ne puteti vedea pe Internet la www. rotravel.com/hotels/tcovasna si http://community.webshots.com/user/turism_covasna

In cazul in care sunteti interesati de ofertele noastre, va rugam sa ne contactati.

Informatii la tel: 0267/ 340.825, 341.955 sau 340.401; fax: 0267/ 342.222;
e-mail: sct-marketing@xnet.ro; sct@xnet.ro sau tcovasna@planet.ro
Ne puteti vedea la adresele web: www. rotravel.com/hotels/tcovasna si http://community.webshots.com/user/turism_covasna.
In cazul in care sunteti interesati de un Contract de colaborare, acesta se poate face la S.C. TRANSILVANIA TRAVEL S.A., tel. 021 - 3203843 / 44 / 45; fax 021 - 3203846; e-mail : office@transilvaniatravel.com.

Sef Departament Marketing
Marius Smadu