| IonelaFlorariu020 a întrebat:

Am un proiect la ecologie despre CONSERVAREA RESURSELOR DE APĂ. CE ar trebui să scriu?

Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Buna,

E un subiect interesant tinand cont cat poluam apa pe care ne-a dat-o Dumnezeu.

In principiu pot sa iti dau o idee:

Apa se ia din izvoare si se imbuteliaza (ajungand la hipermarket-uri si magazine) sau se duce la firma care se ocupa cu apa de la robinet a orasului ( se schimba odata la o perioada de 5 sau mai multi ani.)

Ideal ar fi sa gasesti o metoda prin care apa murdara sa devina curata si cu cat mai putine bacterii dupa ce o filtrezi prin ceva special cum ar fi straturi de pamant sau ceva natural asa cum se si filtreaza ea singura.

Apa e un lucru pe care nu il putem prodeuce, tocmai de aceea Dumnezeu ne-a lasat 70% apa si 30% pamant. pentru ca apa sa ne ajunga.

Daca filtrezi apa sarata si o faci dulce unde o duci pe cea care iese din consumul oamenilor? (urina, apa cu dero, apa de la spalatoriile auto, etc?

Acolo trebuie sa incerci sa vezi ce poti face.

Cauta moduri de a face curata apa murdara, de a o filtra cat mai natural, cum ar filtra-o natura, fara sa ataci natura.

Deja oamenii nu inteleg ca taiem paduri si nu plantam si se pierde din ecosistem pentru ca poluam foarte mult.

Sper sa te ajute cat de cat ce am scris si sa iti dea o idee.

Iisus Hristos te iubeste.

3 răspunsuri:
| JustAGirl333 a răspuns:

Poți scrii despre poluarea apelor și modalități de economisire apei

| Mariusgeo a răspuns:

Dacă ești din bucurești caută la biblioteca nationala

| Ciprian_Alléx_1997 a răspuns:

Caută Pe wikipedia