| Yurisa a întrebat:

Am decis sa fac un voluntariat in cadrul facultatii, am primit un formular si pe baza lui urma sa ma cheme la interviu. Nu inteleg cum functioneaza voluntariatele. Acum am aflat ca fiecare intrebare valora un numar de puncte (daca am facut voluntariat inainte un numar mai mare, daca stim sa lucram in programe: eord, ps un numar mai mare de puncte). Acum stau si ma intreb, puteam sa mint in intrebarile alea? Sa las deoparte sinceritatea ca sa pot sa fiu acceptata? De ce experienta trecuta de voluntariat conteaza pentru. a face voluntariat? Nu pentru asta e voluntariatul? laughing Sunt super confuza si demoralizata.

9 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Salutari!

Voluntariate in asociatii care se duc la un nivel mai inalt cum ar fi ANOSR, dar pana ajungi acolo, in general voluntariatele sunt pentru fu tut si petreceri. Vorbesc strict de asociatiile de studenti daca te duci sa ajuti saracii sau altceva nobil, e alta mancare de peste.

| Yurisa explică (pentru 1231242):

Se fac activitati si situatii simulate in domeniul meu, conferinte, etc. Origanizeaza petreceri sau alte alea la inceput si la sfarsit de an

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai pierde nimic dacă nu te-ar lua, chiar ai câștiga, dar oricum or să vă ia pe toți

Bula
| Bula a răspuns:

Ca si la locurile de munca, experienta conteaza.
Daca faci prima data voluntariat, intai trebuie sa inveti bazele activitatii, te invata cei care au deja experienta.
Cand vei avea si tu experienta, la randul tau si tu ii vei invata pe alti incepatori.
De asemenea, sunt multe ramuri unde se fac voluntariate. Tu poti fi cu experienta intr-un domeniu, dar fara in altul. De exemplu, un voluntariat de ecologizare a naturii nu este tot una cu ingrijirea persoanelor varstnice. happy

| Yurisa explică (pentru Bula):

E un voluntariat in domeniu academic care intreba de voluntariat in orice alt domeniu, nu conta. Am adunat gunoaie de pe jos in a 6-a in cadrul unui ONG, dar nu mi s-a parut relevant

Bula
| Bula a răspuns (pentru Yurisa):

Si adunatul gunoiului este relevant!
Majoritatea tinerilor de azi se fereste de "munca murdara", prefera "voluntariat" prin telefon destept big grin

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie voluntariatele organizate de asociatiile astea de studenti mi se par de rahat. N-ai de ce sa fii demoralizata, mai bine faci voluntariat undeva unde chiar conteaza si ajuti pe cineva.

La mine in facultate organizatiile astea sunt cunoscute pentru orgii si atat laughing

| Yurisa explică (pentru supadeceapa):

E o organizatie la nivel mare, nu e orice asociatie laughing se intra destul de greu in ele si se organizeaza activitati in institutii importante pentru domeniul in care invat laughing

| Yurisa explică (pentru Bula):

Am inteles laughing