| 70gabriela70 a întrebat:

Buna!
De ceva vreme am inceput sa incerc sa reduc cantitatea de gunoi pe care o produc.
Ultimul obicei pe care l-am adoptat este faptul ca cer sa nu mi se dea acele tacamuri de plastic atunci cand comand mancare acasa.
Voi ce obiceiuri de reducere a consumerismului si a poluarii aveti?

81 răspunsuri:
| mitzok a răspuns:

Sa nu imi cumpar sticle de 500ml si sa le refolosesc pe acelea pe care le am

| 70gabriela70 explică (pentru mitzok):

Si eu fac asta deja. Am renuntat si la sucuri de foarte mult timp asa ca nu prea mai cumpar sticle de 500ml. Doar apa, dar foarte rar.

| wildthing a răspuns:

Eu incerc sa nu ma conformez, pe cat posibil; refuz inclusiv sa imi iau un job; mi-e scarba de societatea actuala si de regulile ei; ce parere ai de asta?winking

| Apokales a răspuns:

Cred ca vrei sa duci un stil de viata minimalist. Am vazut un tip pe Youtube, acum cateva luni, care considera ca orice ban dat pe altceva in afara de mancare este o risipa. Avea 3 seturi de haine, nu purta lenjerie intima si multe alte obiceiuri pentru mine unul ciudate. Cred ca ar trebui sa te interesezi de minimalism si sa iei cateva lucruri de acolo, dar nu exagera.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexuţ02 a răspuns:

Cumpăr tot ce vreau, oricum dacă nu " poluez " eu, poluează 70%( cred că mai mult ) din cetățenii României.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

De faptul ca nu vrei sa-ti iei un job? N-am nicio parere. Daca te simti bine cu asta e super. Dar ce legatura are asta cu intrebarea mea? Reducerea consumerismului si a poluarii nu este o regula, e ceva ce faci din proprie initiativa.

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Frumoasa gandire.
Este ca gandirea aia: "De ce sa merg la vot? Ce conteaza un vot?"
Pacat ca nu incerci sa intelegi ca nu este un cliseu faptul ca schimbarea porneste de la tine, daca adoptam niste obiceiuri, poate ca il vor adopta si apropiatii nostri, poate ca schimbam si alte mentalitati. De ce te gandesti doar la tine? Generatiile viitoare au si ele dreptul la aer curat. E clar ca la un moment dat va fi sfarsitul, ne vom sufoca pe aceasta planeta, dar de ce sa nu prelungim termenul? De ce sa nu speram ca se va gasi o solutie? Noi vom muri, e clar, dar vor si alti oameni in urma noastra. Te rog, mai gandeste-te la asta. Nu e cliseu, nu-l lua asta, dar fii mai bun, fii cea mai buna varianta a ta. Informeaza-te!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

E bine că ai explicat cu, calm laughing
Nu poluez, eu nu arunc chestii pe stradă ci tot timpul la coș. Ți-o zic fără vreun mișto sau glumă.
Îmi comand pizza acasă ex, iau cutia când ies afară și o arunc la tomberon, nu pe unde apuc.
Dar, eu nu mă pot abține de la anumite chestii de exemplu, ca idee și prietenii mei fac la fel, îi îndemn să își arunce sticlele de suc la gunoi

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai are legatura cu intrebarea ta. Ca sa incurajezi consumerismul, trebuie sa ai cu ce sa cumperi; daca nu ai un job, nu prea ai cu ce; Raspunsul meu are legatura si cu poluarea, pentru ca spunandu-ti ca incerc sa nu ma conformez pe cat posibil si ca mi-e scarba de societatea actuala si de regulile ei, inseamna ca nu dau doi bani pe poluare sau pe incercarile de a o combate. Pur si simplu nu-mi pasa.

| 70gabriela70 explică (pentru Apokales):

Nu voi exagera. Legat de haine, am multe, dar incerc sa le dau mai departe si cumpar haine din SH, nu doar pentru a reduce consumerismul, ci si fiindca gasesc multe articole unice si la preturi bune.
E clar ca exista si o limita pe care fiecare si-o traseaza.

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Ma bucur sa aud asta. Si nu spun ca nu e bine sa cumperi. Fiecare face ce vrea. Ma refer ca e bine sa fii deschis la obiceiuri dragute care aduc ceva bun in lume.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Pai nu incurajez consumerismul, incurajez reducerea lui, tocmai. Societatea ne impinge sa cumparam cat mai multe, ne baga pe gat orice. Foarte rau ca nu-ti pasa. Altora le pasa si se gandesc si la stra-stranepotii tai.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

E de prost gust să te dai șmecher aruncând o hârtie sau o sticlă după o mașină.
Toți am făcut asta, și poate o mai facem, chiar și eu, un șervețel, ceva, dar rar de tot, nu are rost să mă ascund după deget, cum era vorba aia.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Nu-mi pasa de ceea ce le pasa altora si in nici un caz nu-mi pasa de stra-stranepoti, nici de nepoti, nici macar de oamenii care traiesc astazi; daca ar fi dupa mine, omenirea ar trebui sa dispara, astazi.

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Ma bucur ca esti sincer. Sper totusi si faci niste schimbari.
Eu una nu inteleg unele mentalitati, serios. De exemplu cand zilele astea cand am comandat mancare si am scris la mentiuni ca nu vreau tacamuri, prietenii mei se uitau la mine ca la felul 14. Le-am explicat ca am tacamuri acasa, de ce as vrea sa iau tacamurile alea care de obicei se si rup foarte usor. La care ei: "Pai de ce sa le lasi lor setul tau de tacamuri daca tu-l platesti si pe ala?" Deci problema lor era ca le las alora tacamurile in loc sa le iau si sa le arunc la gunoi. Serios, nici asa.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Dar de parintii tai iti pasa? Ca e vorba si de familia ta, nu numai de oamenii straini. Si chiar si asa. Nu apreciezi niciun alt om de pe lumea asta? Sfatul meu este sa consulti un psiholog ca pare ca n-ai nicio incredere in oameni.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Mda, chestia asta pornește și de la bani... Vai doamne ai plătit în plus și nu profiți de asta.
Da, am și eu cunoștințe / prieteni cu mentalități nașpa când vine vorba de unele chestii. așa că n-ai ce să faci, nici eu nu folosesc acele tacâmuri de plastic, par nașpa, am și pățit să se rupă că tot ai zis mai sus

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Oamenii sunt o specie absolut infecta, nu am de ce sa am incredere in ei si consider ca nu ar trebui sa existe. Daca as fi Dumnezeu (care intre noi fie vorba, nu exista), as decide exact in momentul asta ca omenirea sa inceteze sa existe.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Asta crezi si despre tine? Ca esti un om infect?

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Imi doresc sa nu ma fi nascut.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Consulta un doctor.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

De ce?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Ca nu e normal cum gandesti.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Si ce te face sa crezi ca imi doresc sa gandesc cum consideri tu (sau altii) ca e normal?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Aoleu. Esti unul dintre persoanele care au impresia ca e unic si diferit si ca tu nu faci parte din multimea de oameni?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Si care crede ca el nu face parte din multimea de oameni?*
Scuze. M-am agitat.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai nu te agita, nu-ti foloseste la nimic. Da, sunt unic, tu esti unica, fiecare persoana e unica. Una dintre diferentele fundamentale dintre mine si tine este faptul ca tu iti doresti sa faci parte din multime, pe cand eu nu; tu consideri ca viata merita traita, pe cand eu nu ii inteleg rostul sau scopul.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Ma faci sa rad. In lumea asta marea majoritate arunca gunoaie pe jos si practic traiesc viata ca fara sa se gandeasca mai mult la consecinte, fara sa le pese de nimic.
Ups, cred ca faci parte din multime si un sunt de partea cealalta a oamenilor care incearca sa salveze catusi de putin mizeria pe care o lasati in urma.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pff! si eu care credeam ca discutia a atins un punct ceva mai inalt, iar tu ramanand fara argumente, te intorci la gunoaie? happy