| PringAloe a întrebat:

Imi poate explica si mie de ce ard padurile in Australia? De la ce a plecat focul? A dat cineva foc, sau din cauza unui scurt circuit, sau din cauza unui fulger de ce, am tot vazut la televizor dezastrele care se intampla si acum dar nu am inteles niciodata de la ce a pornit aceat foc, voi ma puteti lamurii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Padurile ard natural, existand un ciclu de autoaprindere.
Uite aici explicatia si schita:
https://www.bbc.com/news/world-australia-50951043

In trecut, aborigenii, care sunt rasa nativa a continentului, puneau focuri din timp, ca sa arda anumite zone, ca atunci cand vine vara si se aprind automat padurile, sa arda pana la zona deja arsa de ei.
Azi, aceste focuri sunt puse (in sezonul rece), de pompieri, fiind planificate, controlate si suprvegheate de ei.

Din cauza ca, sezonul rece a fost unul foarte secetos, iar acum este vara torida, padurile de eucalipt se aprind f usor, deoarece contin uleiul de eucalipt, care este volatil si un combustibil excelent, arzand foarte usor si repede.
Bineinteles ca mai sunt piromanii (nebuni care pun focuri), dar sunt foarte putini, ca legea-i pune imediat dupa gratii, daca sunt prinsi.

Locuiesc in Australia de peste 20 de ani si vad asta in fiecare an.
Din pacate, anul acesta, din cauza vremii foarte uscate, a secetei masive si a temperaturilor foarte mari, incendiile au scapat de sub control si ard padurile, ca niciodata in istoria Australiei.
Din pacate, unii oameni au construit case in paduri si de aceea le-au ars casele.
Noi ceilalti, traim in orase mari sau mai mici, dar departe de paduri si de focuri, cu sanse minime sa ne arda casele.
Bineinteles ca suntem afectati de fumul greu si inecacios, care este adus de vant.
la momentul acesta, sunt 149 de focuri care ard pe coasta de est a Australiei.
Toti avem aplicatii pe telefon cu harta si mesajele primite direct de la departametul local de pompieri, fiind informati la fiecare moment, cat de aproape avem cel mai apropiat foc si cand trebuie sa evacuam si sa fugim, daca este cazul.
Sper ca am reusit sa-ti satisfac curiozitatea :)

11 răspunsuri:
| asuari a răspuns:

Deoarece sunt temperaturi foarte mari au început să ardă plantele.

| Sn4k3 a răspuns:

Caldura, seceta, vanturi puternice.

| 4ndr33y a răspuns:

Seceta mare si uscaciune. Mereu apar incendii dar nu se extind pentru ca vegetatia verde arde greu, dar cum e secena si uscat, s-a propagat si tot propagat si au ajuns la situatia din prezent.

| Osneros a răspuns:

Plantele nu are de capul lor la nici 60 de grade, nu știu ce e în mintea unora.
Ideea e că nu se știe exact de la ce au pornit focurile, dar se extind foarte ușor. Probabil au trecut neobservate la început și în scurt timp s-a ajuns la dezastru.

| mgtow a răspuns:

Nimeni nu stie motivul real. Paduriile australiene au copaci care produc un fluid inflamabil. Cand vin calduriile de 40° se declanseaza incendiul de aia se intampla haosul

| Sofer a răspuns:

Din cauza temperaturilor ridicate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Secetă, totul e uscat.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

M-am uitat in mare la schita respectiva, deci padurile ard natural in sensul ca pur si simplul din cauza conditiilor climatice (caldura mare seceta) pur si simplu se provoaca o autoaprindere a unu copac sau ceva? sau e cum a spus cineva mai jos copacii produc o substanta care arde la o temperatura de 40 grade? sau copacii produc o sumbstanta si se provoaca o reactie ceva. si se aprinde?

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Copacii se aprind singuri, din cauza acelui proces din schita respectiva.
Focul este in schimb intretinut de uleiul copacilor de EUCALIPT, care este volatil si usor inflamabil.

| PringAloe explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, va multumesc pentru raspunsuri, o seara buna si multa sanatate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PringAloe):

Multam, la fel.

PS La mine-i deja duminica dimineata happy
Australia este cu 9 ore inaintea Romaniei.