| anonim_4396 a întrebat:

Portile de Fier 1 si 2 produc energie electrica intr-un mod ecologic? Adica nu polueaza?

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Producerea energiei electrice se face prin folosirea puterii apei. Adica daca te uiti la o cascada vezi ca apa cade cu o viteza foarte mare si deci are o putere mare. Aceasta putere este folosita pentru a invarti paletele unei turbine care vor genera cu ajutorul unui generator energie electrica. Deci aceast proces tehnologic nu polueaza aerul sau apa pentru ca nu are cum si este ieftina pentru ca foloseste ca, combustibil apa... ceva ce nu are pret in lei.

| georgesur a răspuns:

Nu polueaza in sens clasic (emisii,deseuri...),dar pe linga avantajele cunoscut (ex.pret de cost pe Mw) se uita ca aceste complexe au poluat si polueaza puternic mediul inconjurator prin schimbari de clima,de biotop si habitat al animalelor,disparitia insulei Ada-Kaleh,scufundari de pesteri (zona Dubova),etc.O fi mult ,o fi putin?

| georgesur a răspuns:

Nu polueaza in sens clasic (emisii, deseuri...), dar pe linga avantajele cunoscut (ex.pret de cost pe Mw) se uita ca aceste complexe au poluat si polueaza puternic mediul inconjurator prin schimbari de clima, de biotop si habitat al animalelor, disparitia insulei Ada-Kaleh, scufundari de pesteri (zona Dubova), etc. O fi mult, o fi putin?

| Sara a răspuns:

Nu polueaza!

nony
| nony a răspuns:

Orice proces prin care se produce energie (folositoare) are un contra-proces care dauneaza mediului sau animalelelor (incluziv oamenilor)
Orice actiune are si reactiune. Legile fizici happy

| oz a răspuns:

Nu polueaza... apa este folosita pentru a impinge niste palete...care la randul lor pun in miscare o turbina etc.

| DarQueen a răspuns:

Buna. nu cred ca este ecologica chestia... polueaza apa...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da