| diogene a întrebat:

Stiați că pentru domeniul PROTECȚIA MEDIULUI,nu există școală profesională? Oare acolo nu ar fi nevoie de muncitori calificați în amenajare spațiu verde sau chiar ca gunoieri? În acest fel nu a mai fost nevoie ca liceul din acest domeniu să fie transformat în școală profesională astfel încât cadrele didactice cu astfel de specializări, nu au avut de suferit atunci când s-a dat acea ordonanță ca un anumit domeniu să aibă 33 la sută liceu și 67 la sută, școală profesională.În schimb aici au suferit cei care aveau specializări unice pe domeniu...

2 răspunsuri:
| GabiNoS a răspuns:

Aia nu se mai numesc gunoieri, se numesc agenti de salubrizare laughing)

Grajdar - Vidanjor
Vanzator - Agent Comercial
etc...

| AdrienWH a răspuns:

Da, stiam ca pentru filiera Protectia Mediului nu exista scoala profesionala. Si da, ai dreptate. Gunoierii sau muncitorii in amenajarea spatiilor verzi, trebuiesc calificati pentru a face o treaba mai buna, dar nu neaparat. Protectia Mediului, este un
profil care te indruma mai degraba spre a deveni un inspector.

Sfatul meu este ca daca tu te afli in situatia in care, clasa ta fost transformata in clasa de profesionala, este sa te transferi cat mai repede.

Bafta!