| andreisilviubaias a întrebat:

Va rooog, raspundeti cat mai multi la intrebarile urmatoare:
1. Ce parere aveti de gunoiul din Romania?
2. E mult, putin?
Cine face cel mai mult gunoi?
Cat de mult credeti ca daunaza si cum?
Ati ajuta la strangerea gunoiului daca ati putea?
Cum putem pune capat aruncarii gunoialelor pe strada?

6 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

E putin, ca suntem sarantoci

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

1. Te referi la guvern tarii.
2. Da e mult pentru ca astia suntem.
"Cine face cel mai mult gunoi?" oamenii din Romania o pardon voiam sa spun babuinii de aici.
"cat de mult credeti ca daunaza si cum?" pai da dauneaza pentru ca prostia doare.
"ati ajuta la strangerea gunoiului daca ati putea?" de ajuns ca statul roman isi bate joc de proprii cetateni acum mai trebuie sa strang si gunoiul NU, primaria sa plateasca din banii nostri firme de curatenie si sa ii puna pe cei de la spatii verzi s-au sa mai angajeze tigani sa stranga gunoiul.
"Cum putem pune capat aruncarii gunoialelor pe strada?" simplu sa ne educam copii ca altfel gunoiul o sa ramana peste tot si tot noi o sa pierdem bani cu curatenia.
O si inca ceva e o tara de rahat de aia apare asa de mult gunoi va multumesc sa aveti o zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.gunoiul la noi ajunge in natura ca saraca natura ne suporta pe toti, toata lumea apreciaza marea cu plajele ei, muntii, padurile etc. Dar cand e vorba de aruncat gunoiul nu mai apreciaza nimic, da-o dracu de natura, cam asa gandesc.
2.e prea mult.
Pai cel mai mult gunoi nu stiu.o sti prietenul Google.
Dauneaza sanatatii pentru ca se formeaza compusi chimici toxici pe care ii inhalezi.E insalubru. Dauneaza naturii, poate ajunge in panza de apa freatica, dauneaza animalelor.
Da, as ajuta la strangerea gunoiului, urasc sa-l vad in natura.
Ar trebui amplasate mai multe cosuri de gunoi mai ales in zonele rurale unde nu prea vezi cosuri de gunoi iar cei care arunca gunoi aiurea sa fie sanctionati. Da ii sanctioneaza cineva? Si mai e prostul obicei al unora de a da foc la gunoi, mai polueaza si aerul.

| iosanescu a răspuns:

Cat de mult credeti ca daunaza si cum?
Dauneaza enorm si din ce in ce mai mult sanatatii datorita poluarii - aerului/apei /solului. Nu exista inca o educatie pe masura.

| dragodana a răspuns:

Salut!
1.E gunoi.Ce parere sa am despre gunoi? Degeaba il punem selectiv cand aceeasi masina de gunoi ia tot si se amesteca acolo.Cred ca cel mai bine am elimina pubelele de gunoi si in fiecare zi a saptamanii sa se ridice anumit gunoi(luni-menajer; marti-sticla; miercuri-hartie etc). Atunci s-ar elimina si scavanger-ii(persoanele care cauta in gunoi).
2.E mult gunoi.Romanii au devenit o piata de consum, deci, arunca mult.
3.Toti facem gunoi.
4. Dauneaza mediului inconjurator pentru ca nu selectam gunoiul.De exemplu: aruncam in gunoiul menajer baterii care contin mercur.
5.Da,as ajuta.
5.Amenzi usturatoare.Romanii nu inteleg cu vorba buna, deci, sa folosim un bat(virtual) pentru disciplinare.Si chestia asta se mai invata si de acasa/scoala.

| Sofer a răspuns:

1. Nu una buna. Dacă am fi toți civilizați ca în afara nu ar fi asa.
2. Și și.
3. Oameni?
4. Dăunează.
5. Cred ca da.
6. Chemând toți cetățeni sa fie instruiți sa protejeze mediul.