| venilla a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani si sunt mai baietoasa din fire, ma inteleg super bine cu baieti..si... cu fele mai putin. Ma rog, am doar cateva prietene, dar bune daca pot spune asa, si mai toate au prieten. Eu n-am mai avut o relatie de ceva timp si chiar mi-e bine asa, adica am multi prieteni baieti si ne intelegem foarte bine ca amici, mi se pare ca mi s-ar complica viata daca asa avea un prieten, adica n-as mai putea sa am prieteni asa buni baieti, ca sigur ar si iubitu gelos laughing (am mai patit-o.) Si cum spuneam, prietenele mele ma tot bat la cap, ba chiar imi baga baieti pe gat, daca pot spune asa (gen: uite ce dragut e ala, cred ca te place ala...) si chiar ma enerveaza, ele nu inteleg ca mie mi-e bine asa si ca sunt fericitaoh go on Cum as putea sa le fac sa inteleaga? Poate ati trecut si voi prin ceva asemanator worried

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cu circa 4 decenii în urmă, preocuparea pentru carte era mai mare și era și treaba cu interzicerea avorturilor.

Dar la toate librăriile era o carte numită igiena intimă a femeii, (era și o carte mai scumpă numită sexologia + că erau diverse cărți numite pentru tineri ) unde erau explicate diverse metode de evitare a unor sarcini nedorite.
La Anatomie se preda că lichidul spermatic este bazic și că intrând în contact cu un mediu acid spermatozoizii mor.

La toate tutungeriile erau prezervative chinezești. ( La farmacii și la magazinele de tehnică și optică medicală, se vindeau prezervative românești sau din alte țări, dar cele mai bune îmi păreau tot cele chinezești. ).

Rămâneau gravide numai acelea care nu se informau și nu știau cum trebuie să eviți o sarcină nedorită și care și refuzau folosirea prezervativelor.

Pentru că fetele erau mai preocupate de carte decât acum și pentru că se și temeau și de eventuale sarcini nedorite, își începea viața sexuală după terminarea liceului, deci între 19 și 25 de ani.

Tu ai 17 ani și nu ai un prieten și asta pare ca ceva anormal pentru unele fete care te cunosc.
Spune-le fetelor respective, care te bat la cap, că este o zicere „ Câinele moare de drum lung și prostu de grija altora.", și să te lase în pace.

| venilla explică (pentru MMihai):

Nu stiu daca ma crezi sau nu, dar in momentul asta ma intereseaza mai mult cartea decat baietiilaughing Si ai dreptate, ma ingrozesc cum vad fetite care au alte preocupari decat aveam eu la varsta lor. Dar nu vad ce are de-a face un iubit cu viata sexuala...adica eu, una, o voi incepe dupa o relatie serioasa si de durata, nu dupa 2 saptamani. Nu era tocmai asta esenta intrebarii mele, dar mersi oricum pentru raspuns, le voi explica prietenelor mele pana vor intelege in sfarsit ideealaughing big grin

| DaRaspund a răspuns:

Ori se distreaza ca te oftici, ori vor sa fiti toate in cupluri, sa iesiti in preuna sa nu stea nimeni singur.

| venilla explică (pentru DaRaspund):

Nu se distreaza si nu am de ce sa ma "oftic" laughing

| food23 a răspuns:

Ele probabil cred ca tu esti trista ca nu ai un iubit si incearca sa te ajute. explica-le cat se poate de clar ca ti-e mai bine fara iubit, fara griji. la un moment dat vor intelege sau daca nu o sa se plictiseasca daca vad ca nu le dai atentie. :]

| TheJoint a răspuns:

Ele ori iti vor binele, ori o fac de amuzament.Ar trebui sa inteleaga ca tu esti diferita si iti plac alte lucruri.Intreaba-le de ce tot fac asta, thinking happy

| venilla explică (pentru TheJoint):

Nu cred ca o fac din amuzament, adica uneori am impresia ca ele isi doresc ca eu sa am un iubit mai mult decat mine! laughing Deci, nu cred ca isi bat joc, chiar isi doresc ca eu sa am o relatie, sa iesim toti "ca si cupluri" cum faceam "pe vremuri"... daca ma-ntelegiwinking

| LallyLoV a răspuns:

Eu ma inteleg bine si cu fetele si cu baieti dar daca vrei sa iti faci prieten alege-l cu grija alfel vei avea de suferit

| venilla explică (pentru LallyLoV):

Am avut de suferit...de asta nici nu mai vreau si sunt mai fericita fara ^_^

| LallyLoV a răspuns (pentru venilla):

Bonn sa stii cat ai cauta persoana iubita tot te face sa suferi cel mai bine nu pune suflet frate am 15 ani si am prieten de 2 ani ba ma iubeste dar tot ma supara si sufar uenori da acum gata is ailfel si i arat ioo lui