| anonim_4396 a întrebat:

Religia, cine ma ajuta sa o inteleg...
1. Sunt un neinitiat, un neindoctrinat de Biblie ( indoctrinat nu e neaparat un cuvant negativ, nu sariti pe mine )
Ceea ce mi se pare un pic "ciudat" e ca Dumnezeu ne priveste de acolo de sus si dupa ce murim ne da sentinta.

2. Mi-e greu sa imi imaginez rational un Dumnezeu in cer. Cum sa mi-l imaginez, un zeu imens, cu chipul si asemanarea noastra?

3. Mai degraba imi surade ideea ca Dumnezeu e toata energia din jurul nostru, natura care se regenereaza la fel cum si noi ne regeneram cand ne ranim, ca noi suntem o infima piesa de puzzle care impreuna formeaza un Dumnezeu, ca Dumnezeu e constiinta noastra.

4. De ce sunt asa de multe religii si fiecare sustine ca religia lui e cea corecta?
Nu inteleg, religiile se bat cap in cap, fiecare isi respecta religia lui, si asta inseamna ca doar una dintre religii e cea corecta si duce in rai.Crestinii sustin ca religia lor e cea mai aproape de adevar. Ceilalti sunt pierduti, saracii.

5. Cred ca cel mai important este ca noi oamenii sa functionam ca un intreg. Un lucru pe care l-am observat la noi, romanii, e ca fiecare "bun crestin", care merge la biserica si zice ca "Dumnezeu a zis, Dumnezeu a facut", trage pe turta lui, ranchiunosi, barfitori, si apoi " Iarta-ne Doamne "

6. Cand vad Biserica, ca se implica in politica, si au scepre gen, papa, patriarh... si exista oameni care nu au o chifla in stomac.

Doamne ajuta.
I love y'all.

4 răspunsuri:
| iflirius a răspuns:

Sunt multe religii pentru ca fiecare cultura prezinta aceeasi idee in felul sau. Toate religiile monoteiste cunosc acelasi Dumnezeu doar ca in nume diferite.
O greseala mare in lumea asta (poate asta vrea de fapt guvernul) e partea cu "religiile se bat cap in cap". Daca religiile s-ar uni, ar fi foarte tare pentru ca nu ne-am mai uri atat intre noi, nu ne-am mai judeca dupa orientarea religioasa, parerea mea.
Biserica nu are prea multa treaba cu religia in viziunea mea, este doar o amageala gen "da 2 lei si ajungi in rai". Trebuie sa faca si ei bani din ceva, nu?
In fine, ideea e ca nu trebuie neaparat sa ti-l imaginezi pe Dumnezeu, ci sa il simti. "Dacă Dumnezeu nu există, atunci trebuie să trăim, în cele din urmă, fără speranţă. Dacă Dumnezeu nu există, atunci nu există speranţa de a fi scăpaţi de neajunsurile existenţei noastre finite."
Multi se intreaba de ce a creeat Dumnezeu o lume in care e atata rautate si cruzime. Aceasta rautate e datorata in mare parte oamenilor care se comporta asa cu semenii lor. Daca ne-ar dadaci mereu, nu ne-ar putea testa niciodata sau ceva de genul. Eu asta am inteles ca promoveaza "viata de apoi". Ca viata pe pamant este un oarece test care il ajuta sa se decida care e soarta fiecaruia in lumea de apoi. O chestie insa ma lasa rece. Faza cu iadul. Eu nu voi intelege de ce un "Dumnezeu atotiertator" si-ar lasa pentru totdeauna creatiile sa fie torturate. Parca era atotiertator, nu? In fine trecand peste asta, iti dau dreptate la 5. , e total adevarat dar, mna, asa e romanul usor de prostit laughing
bafta

| sofstatics a răspuns:

.
nu eşti obligat de nimeni să crezi, asta se va verifica la aşa numita setinţă. dacă nu crezi poţi deveni ateu.
majoritatea lumii crede în Dumnezeu deoarece lumea trebuie să aibă un început. chiar dacă nu e credibil, mie una mi se pare foarte ciudat şi logica nu mă lasă să cred că lumea a apărut sau că a fost din totdeauna.
acum, religiile s-au făcut atât de multe pentru că, fiecare religie are o opinie mai diferită. noi ne naştem într-o religie şi suntem învăţaţi de mici cu ea. alţii şi-o schimbă pentru că li se pare mai corectă una decât alta sau din alte probleme personale.
acum, poate ce zic eu este greşit.
mi-am scris opinia.
este un băiat pe youtube, Levi... care cred că are argumente mai bune despre religie şi poate te va lumina. canalul său de youtube era the friend`s show, sau ceva de genul.
baftă, sper că te-am lămurit cu câteva ceva.

| fearlessss a răspuns (pentru sofstatics):

Super tare, ma bucur ca ai scris de Levi happy Si mie mi se pare ca are cele mai bune argumente

| Claustx a răspuns:

Hey! Pana la urma eu nu inteleg care e scopul de a crede in povesti si legende cu zei si alte minuni; pana la urma nu suntem facuti din credinta, suntem facuti din celule care s-au dezvoltat in mii de ani. banuiesc ca atunci cand calatoresti cu avionul vezi nori nu zei, ingeri sau balauri; nu inteleg de ce se roaga oamenii, cer indurare pentru ca noi traim intr-o societate in care posibilul se baseaza doar pe bani? daca luam in ordine toate evenimentele de la maimuta pana in prezent ne dam seama ca suntem de doua ori mai prosti!