| Dorueraluat a întrebat:

Vineri incep sa lucrez pentru prima oara in viata mea (ajutor de ospatar primele 2 saptamani, iar apoi ospatar), iar seful mi-a promis 1, 000 de lei in mana (si la restul de noi veniti), eu urmand sa lucrez 8 ore pe zi, 7 zile pe saptamana, deci si Sambata si Duminica. Inca nici nu sunt sigur daca este vorba de contract (dar presupun ca da). Urmeaza sa fiu exploatat? Sa ma ajute va rog cineva, dau funda. Multumesc.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei ca totul sa fie in regula atunci solicita incheierea contractului individual de munca, inainte de in ceperea muncii si nu-l semna daca in el nu sunt prevazute tot ce te-ai inteles cu patronul. Dupa aceea nu vei putea fi obligat sa faci ceva care nu-ti convine si nu este prevazut in contract si nu te va putea plati mai putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, te vor pune in ramă, normal ca la servici e de muncă, doar nu crezi ca te tin ăia pe scaun si te mai si plătesclaughing

| Dorueraluat explică (pentru CristiDinBucuresti):

Codul Muncii, Art. 260, alin. (1) "Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte: (…) j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;"

Din explicatiile lor am cam inteles ca nu am dreptul la cele 2 zile de repaus... Lasa tampeniile ca eu am pus aceasta intrebare ca sa primesc niste raspunsuri mature, de la oameni care stiu ce inseamna sa angajezi pe cineva.

| Dorueraluat explică (pentru CristiDinBucuresti):

Prin intrebarea mea daca voi fi exploatat, m-am referit daca nu cumva voi fi platit mai putin decat ar trebui legal vorbind, sa nu fiu fraierit mai pe intelesul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

7 zile pe saptamana, 8 ore? Pai si zile libere?

| Dismally a răspuns:

Ca un negru pe plantatia de bumbac happy Cum sa lucrezi 7 zile pentru 1000 lei?

| IonuţR1995 a răspuns:

Depinde de cata clienteala are respectivul restaurant. Exploatat poti fii daca se trece de cele 8 ore si nu esti platit corespunzator. Ti s-a promis 1.000 lei in mana, poate o sa ai si bonuri de masa. Nu lucrezi fara contract de munca, pentru ca el nu-ti va plati taxele aferente catre stat, ceea ce este ilegal. Ceri sa ti se faca contract de munca, si sa-l citesti cap-coada, inainte sa-l semnezi.