| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara, de curând mi-am luat mașina și vreau să fac schimbul de ulei. Cum este mai ok? Să cumpăr eu uleiul in regim propriu sau au cei de la service? Nu am experiență în "mașini"sa zic așa și am auzit că se dau tot felul de tepe...că de ex să-ți pună ulei folosit sau nici măcar să nu ți-l schimbe dacă nu stai cu ei de fata.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai ai mai multe variante, depinde de tine.
- poti schimba uleiul acasa, cu sculele tale si cu uleiul tau. Iti trebuie o cheie pentru desfacut filtrul si o cheie pentru buson, plus un bidon gol pentru colectarea uleiului uzat. Dar pentru asta trebuie sa iti placa, eu imi schimbam singur uleiul chiar si cand lucram pentru o reprezentanta cu service autorizat, unde o puteam face gratuit.
- poti schimba la un service, cu uleiul tau
- poti schimba la un service, cu uleiul cumparat de ei.
Cum este mai ok? Exact cum vrea fiecare.

| sierra1 a răspuns:

Ia TU uleiul și filtrul că altfel le plătești (la service) cât nu face. Manopera nu depășește 100. Baftă!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu (ca mecanic) ma uit in Autodata si vad exact ce uleiuri sunt compatibile cu masina clientului. Mi-ar fi mai simplu sa il cumpere clientul (unii fac asta), dar de multe ori dau eu comanda de ulei.
Alti mecanici prefera sa cumpere ei toate piesele, pentru ca au comision la vanzarile respective.
Service-urile mai mari au butoaie mari de ulei (calitativ), dar problema este ca nu au toate codurile de ulei, ci doar cateva; deci nu recomand.
Eu recomand un mecanic ca mine, cu atelier propriu sau service mic, linistit (vezi Coasta de Est pe Youtube). Cu cat service-ul e mai restrans, cu atat serviciile sunt mai de calitate.
Am fost in service-uri mari, iar coordonarea e praf. Preturile sunt mari, lucrarile sunt contratimp, angajatii sunt de multe ori fara pregatire ori fara logica. Persoana din receptie e paralela cu mecanica, stabileste proceduri extraterestre cu clientul, bat palma, iar mecanicul trebuie sa faca ceva imposibil/nepotrivit.
Deci, service mic, mecanic renumit. Asa e cel mai bine.
Te poti uita la review-uri pe Google, inainte sa mergi.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc pentru sfaturi!????

| relian a răspuns:

Daca te pricepi sa schimbi, atunci fa-o tu, odata nu te mai duci pe la aia, mai astepti, mai cine stie ce ulei iti pun, ori daca til schimba.

Asa stai acasa, cumperi tu ce ulei doresti, ce filtru doresti, schimbi si stai linistit.
Merg la service pentru orice, oamenii care nu se pricep sa faca ceva la o masina, sau aia cu bani care nu vor sa faca ei jobul chiar dsaca ar stii sau ar putea.
Eu desi locuiesc la aptm cu chirie, schimb singur uleiul, filtru si ce am nevoie, am luat 2 rampe, separate, din plastic, rezista la orice masina, deja am facut la 2 masini schimb de ulei, fac chestia asta in parcare.
Eu pun ulei bun si mai ieftin decat ar pune ei si decat m-ar costa la dealer.
Dau un exemplu, sa zic am un BMW, eu pun ulei BMW, luat de la dealer dar nu de la mine din oras, luat online, este mai ieftin decat la dealeru meu din oras. Filtru pun K&M mai bune filtre ce fac astia nu exista, nu face nimeni, plus e mai ieftin ca ala de la magazin sau de la dealer, pentru ca il iau tot online laughing
Sint si la magazine dar is ceva mai scumpe.

Vreau sa arat ca poti folosi materiale mai bune si mai ieftine decat la service.
Plus ca esti sigur pe ce faci tu.

Cum am spus daca te pricepi fa tu jobu asta, daca nu, atunci cauta un service bun, sau un mecanic bun care sa faca si sa fie si cinstit.

Unia de la service, sau mecanici, pun ulei dupa ce spune manualul acelei masini, ori dupa programele lor ce repara ei.

Numa ca intre timp fabrica a facut update la uleiuri, laughing dar ei nu stiu si merg asa pe ce s-a facut inainte.
Bine, pana la urma conteaza sa pui ulei, sa il schimbi, aia e c el mai important.
Dar daca sa zic mergi la reprezentanta, o sa constati ca aia nu o sa iti mai puna uleiul ce scrie in manual sau cum spune turbian ca piune dupa Autodata, aia la reprezentanta pun ulei si alte consumabile dupa ce spune fabrica in prezent, deci nu cea spus cand a facut masina aia.

Eu am carte la masina, in manual spune ceva, dealeru spune altceva laughing am intrebat de ce? Au spus ca asa recomanda acum fabrica, ca urmare ei fiind reprezenatul fabricii face exact ce le zic aia.

Am cautat pe net si am gasit povestiri, articole scrise de altii, este asa cum zic aia de la reprezentanta, faci ce spune fabrica laughing

Bine poti sa folosesti si uleirui ce foloseai inainte, no sa se intimple nimic, conteaza sa faci schimbul, aia e tot si filtru la fel.

Am scris ceva mai mult, dar bag toate optiunile si posibilitatile. Depinde si de tara, depinde de ce posibilitati ai tu acolo. Uneori de exemplu tu nu poti gasi piese, ulei, filtre mai ieftin ca la service, de ce?
Pt ca service cumpara cantitati f mari de ulei, aia iau cu butoaiele, deci la ei pretul e ste altul decat cumperi tu de la magazin citiva litri.

Dar problema este ca aia de la service baga si ei adaos, trebuie sa plateasca angajatii, plus sa le iasa si profit, deci poti gasi pret mai bun la service sau mai mare.

Concluzia? Schimba tu ca e mai bine laughing in ziua de azi oamenii nu mai sunt cinstit, sau is f rari, asa ca ce faci tu cu mina ta, lucru manual se numeste laughing
Bafta.

| IceRope a răspuns:

Service-ul nu îți poate da garanție dacă aduci de acasă consumabile. Stai liniștit, conform legii sunt obligați să te lase să privești cum lucrează, dintr-o zonă de siguranță. Un service bun, care se respectă, nu umblă cu măgării. Nu te zgârci la bani și caută-i pe cei buni. Altfel, riști să pui mașina pe butuci definitiv.

| regis a răspuns (pentru IceRope):

Nu ai dreptate, service-ul garanteaza pentru ceea ce platesti, vanzatorul consumabilelor la fel. Garantia este obligatorie prin lege, nu exista nici un fel de exceptie.
Despre magarii am auzit la case foarte mari, uneori intentionate, uneori nu. Am asistat la un caz unde filtrul de aer a ramas langa elevator, noroc ca l-a observat altcineva si au identificat ulterior masina pe camere, rechemand-o in service. Dar la fel de bine putea ramane nemontat si uite asa un service care se respecta poate face magarii, pentru ca si service-urile respectabile tot cu mecanici de toate culorile lucreaza.
Despre riscul de a pune masina pe butuci in urma unui schimb de ulei nu stiu ce sa zic. Nu pot sa imi imaginez ca ar exista vreun service care sa faca un schimb de ulei atat de defectuos incat sa puna masina pe butuci definitiv.

| AutoKarma a răspuns:

Uleiul il puteti schimba si singur daca va pricepeti. Daca nu, puteti cumpara ulei de la magazin in urma consultantei unui specialist, iar apoi mergeti cu uleiul la service. Service-ul este obligat prin lege sa va ajute, nu pot refuza clientii! Astfel, garantiile le aveti de unde platiti - la ulei la magazin, la manopera la service.
Ca sa fiti sigur ca uleiul este nou si nu este contrafacut, trebuie sa cumparati de la un magazin de incredere, de preferat care este pe piata de mult timp. Drumuri bune!