A venit momentul Acela din viata fiecarui barbat in care trebuie sa isi aleaga masina personala, as vrea o parere in acest domeniu. Am de ales dintre un audi a6 la mana a2a din anul 2011 si un duster nou din magazin. As prefer si alte masini dati-mi o parere, am buget 15 mii de euro

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

P.S.: La Audi cu motor mai mare de 2.0, ai deja impozitul de pe la 900lei/an. Asigurarea mare si ea, dar tine cont mai mult de varsta ta.
Oricum, in Romania, pragul de 'lux' pentru autoturisme, in materie de taxe, e stabilit la peste 2001cc (capacitatea motorului).
La Duster ai motor de exemplu 1.5, platesti la impozit vreo 60 de lei/an.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Duster nu, mergi pe la renault si orienteazate sau la audi, chiar daca vine cu cativa km audi o sa fie bun de drum. Dar la renault o sa prinzi masina noua la banii aia, taicameu are un megane coupe din 2001 si a avut putine batai de cap cu ea inclusiv acum merge destul de bine

| KodrutZ a răspuns:

Ahaha, ce gluma buna. Momentul acela. Loc de parcare ai, sau inca o conserva nenorocita care sa fie ingramadita pe linga bloc? Ia Dusteru - mai tii citeva locuri de munca in tara si ai garantie. Iei Dusteru, cind expira garantia il vinzi. E mult mai profitabil pe termen lung deci ceva la mina a doua, oricit de buna si fiabila s-ar zice ca e aia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A6 e o masina mare. Cere motorizari mari. Daca alegi A6, intra intai pe forumurile posesorilor, sa afli de acolo ce motorizari sunt bune, care nu sunt bune, ce dotari sunt must-have, si ce dotari se strica daca pui mana pe ele. E un Volkswagen, in esenta, deci nu tot ce porneste e masina.
'Prafsterul' e foarte bun ca masina. Nu e un off-roader, nu visa la transmisii performante, expeditii noroioase si mai stiu eu ce; e un Logan mai inalt, spatios, cu motorizari (softuri) mai 'adevaraciune'.
Eu dintre cele doua as alege 'prafsterul' nou, are tehnologie Renault in el, si e masina noua.
Audi are tehnologie Volkswagen, si a apucat deja sa fie furata de 2 ori, accidentata grav de 4 si ajunsa la 500. 000km, pana sa fie parfumata de samsarii romani, ca masina "unic proprietar, nefumator, femeie, 160. 000km, fara accident".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: La Audi cu motor mai mare de 2.0, ai deja impozitul de pe la 900lei/an. Asigurarea mare si ea, dar tine cont mai mult de varsta ta.
Oricum, in Romania, pragul de 'lux' pentru autoturisme, in materie de taxe, e stabilit la peste 2001cc (capacitatea motorului).
La Duster ai motor de exemplu 1.5, platesti la impozit vreo 60 de lei/an.

| cristimihailov a răspuns:

Stii cat de tare o sa te bucuri cand o lunga si adanca zgarietura se va impotmoli in vopseaua ta?

Fa-ti un bine... ia o masina normala. Skoda?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Skoda Octavia 4x4 din magazin.
Dai 4000 avans si de restul rate,ai garantie ai Casco si nu te doare capul.
Depasesti un Duster in orice conditii oricand.
Audi are o caruta de km dati inapoi,costa o caruta de bani,nu ai Casco, nu ai garantie, o sa inceapa repede sa ceara bani de volanta, ambreiaj, etc.

| suntserios a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Si cine il opreste sa faca Casco la o masina sh? e chiar mai ieftin

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru suntserios):

Mersi de informatie.
Eram convins ca la masinile mai vechi nu se poate face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.io sant de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai marsinarule? in functie de venituri, masina trebuie sa ai cu ce sa o intretii si sa o alimentezi.Venit mare? masina,buna,scumpa, viteza si consum mare, impozite si taxe pe masura, piese scumpe, si mai ales atentie la varsta si rca.Venit mai mic? masina mai mica,consum mic, piese mai ieftine, romanesti usor de intretinut si la fel grija la varsta si rca ca eu de astea m-am lovit, varsta sub 35, rca foarte mare.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Pai depinde ce preferinte ai tu. Daca eu as avea 15.000 pentru o masina as merge pe un a4 3.0 tdi bi-turbo avant.Niste jante frumoase pe ea, o folie evetual si ai tot ce vrei :spatiu, putere tehnologie, masina cat de cat noua.De la A6 la Duster e diferenta de la cer la pamant.

| vladeusebiu a răspuns:

Masina o alegi in functie de trebuinte o folosesti mai mult in oras sau faci naveta..la bugetul ala e bine sa iti iei masina noua, nu la mana.Mai trebuie sa te gandesti si la viitor iti iei o masina puternica, dar de revizii, carburant, piese de schimb, taxe etc etc vei avea finante?