| BoBByBlack1241 a întrebat:

M-am apucat sa fac un kukri (pentru cei care nu stiu e un fel de cuțit/maceta) si l-am facut din țeava din aceea care se utilizeaza la garduri... Am facut kukriul, a iesit grozav avand in vedere ca e prima data cand fac acest gen de lucruri doar din ce am vazut pe youtube... Problema e ca nu pot sa il călesc. L-am incalzit pana la temperatura critica (cand nu se mai lipeste de magnet) si l-am bagat in ulei ars. Nu s-a calit, aproape sa mi se rupa varful si unde era sa se rupa s-a calit doar intr-un loc.
Am repetat procesul si cu apa si iarasi cu ulei ars dar nimic din nou. Intrebarea mea e: - E metalul de vina? Oare imi trebuie alt metal?

Răspuns Câştigător
| dolceromania a răspuns:

Metalul este de vina, din câte mai stiu țeavă conține zinc, în momentul încălzirii se rupe crapa