| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am tot auzit vorbe ca cum daca esti virgina si ai prieten esti curva si tot felul de chestii! Care e varsta la care ai putea sa-ti pierzi virginitatea? Am o sora de 14 ani si vrea sa stie mai multe, iar eu nu am sfatuit`o sa mearga sa vorbeasca cu ai mei, ci i-am zis ca mai poate sa astepte.Cum pot sa ii explic s.a.?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

La 14 ani e normal sa aiba curiozitati. Totul e sa nu le puna in practica.
Fizic si psihic corpul unei femei se dezvolta in jurul varstei de 18 ani. Pana atunci aparatul genital este in crestere, in dezvoltare si e total nepregatit pentru viata sexuala. Plus ca la fetele minore (sub 17-18 ani) care isi incep viata sexuala timpuriu, este mult mai ridicat riscul aparitiei cancerului de col. Tocmai pentru ca nu e ceva ce ar trebui sa se intample.
Iar psihic....nici nu stiu de unde sa incep. Complexitatea cunoasterii a tot ce inseamna viata sexuala depaseste pana si pe unii adulti, d'apai pe copii.
Stie exact ce sa faca daca ejaculeaza in ea, daca se sparge prezervativul, cum sa se fereasca de boli, ce e bine sa faca si ce nu....sunt prea multe de explicat.
Si ca PS ma repet : Romania este tara europeana cu cele mai multe mame minore, dintre care peste jumatate din ele au sub 16 ani. Daca vrea si ea sa faca parte din statistici....sa faca prostia de a-si incepe viata sexuala cand inca e copil si abia isi ia si ea buletinul.

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Atunci cand va fi majora.

| Fatamuntilor a răspuns:

Este oarecum normal ca la 14 ani sa ai prieten!
Prieten, nu iubit ca sa nu se intelelega altceva.
NU esti numita,, curva'' daca ai prieten.
Din punct de vedere medical virginitatea o poti pierde dupa 17 ani jumatate,atunci cand esti pregatita fizic, psihic, dar mai ales cand ai informatiile necesare.
Parintii sunt in masura sa dea sfaturi bune, e bine sa discutati amandoua cu parintii vostri, dar si tu zici bine sa mai astepte.

| NameHarris a răspuns:

Curva este aceea fata care sare din *** in *** este normal ca sa aiba un prietenwinking si sa isi incepa viata sexuala cu acela dupa cateva luniwinking sau poata un an big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Sxx a răspuns:

Măi, nu înțeleg "dacă ești virgină și ai prieten ești cu*vă". Cred că știi ce înseamnă termenu, deci nu se aplică.

Viața sexuală se începe după vârsta de 18 ani când ești pregătită fizic cât și psihic.

Nu asculta aberațiile altora, dar indiferent ce ai face nu o începe mai devreme, o să regreți și poate că o să apară mici complicații și cu organismul tău.

Știu că la 14 ani vrea să știe cât mai multe, opinia părinților este întotdeauna cea corectă, dar știu că există un "dar" și nu cred că le-ai cere părerea din cauză că îți este rușine.
Bun, dar există internet, este plin cu astfel de sfaturi și îți răspunde la orice întrebare legată de viața sexuală.

Pwp. ❤️❤️❤️

| Winchester308 a răspuns:

"daca esti virgina si ai prieten esti curva"... logica chestiei asteia este cu mult sub 0.

| Hace a răspuns:

Ar trebui sa o intrebi daca stie ce inseamna viata sexuala, daca stie ce riscuri si responsabilitati implica viata sexuala. Are 14 ani, o varsta la care nu e responsabila de nimic (poate doar de facut curatenie). Parerea mea e sa o pui sa citeasca dupa net chestii despre viata sexuala, sa vada ce inseamna si sa ii spui sa astepte pana la 18 ani (cand va fi responsabila de fiecare gest) ca nu urla hormonii in ea.

Cat despre faptul ca esti curva daca esti virgina si bla bla bla... Ce ar fi daca ai gandi un pic situatia si nu ai mai apleca urechea la toate pitipoancele cu care interactionezi. Nu esti obligata sa spui nimanui ca esti virgina si nici ca ti-ai inceput viata sexuala. Aceste aspecte te privesc doar pe tine. Numai bine happy

| rrrrea a răspuns:

Sa nu faca prostia asta, o sa regrete mai tarziu, sa.si traiasca din plin copilaria, are timp de baieti, chiar daca acum fetele de la 12 ani se dizvirgineaza, explica.i ca nu e bine, nu merita sa nu mai aibe copilarie, iti spun din propria experienta

| okyokyhsf a răspuns (pentru rrrrea):

Iti dau dreptate.I-am zis si ei asta, dar vrea sa ii argumentez.In ziua de azi tentatia e foarte mare si sunt multi factori de risc.

| AlexandraS88 a răspuns:

Nu esti curva daca esti virgina si ai prieten este un lucru normal, curva esti atunci când azi o faci cu unul maine cu altul intelegi?

| okyokyhsf a răspuns (pentru AlexandraS88):

Si eu am zis asta, dar oamenii de acum sunt prea plini de avere si toate cele sa-si dea seama.

| Nonsense3X a răspuns:

Poate sa își piardă virginitatea exact cand ii vine sa faca asta si cand simte nevoia de copulatie. Nu exista o varsta pentru sex