| miksajon a întrebat:

Lenjeria pe care o porţi afectează sănătatea vaginului? Mai bine fară sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cunoscut faptul ca atunci cand isi aleg lenjeria intima, cam toate femeile sunt influentate de factorul estetic in detrimentul calitatii materialului din care este confectionata piesa si/sau al confortului pe care urmeaza sa-l asigure. Femeile ar trebui sa devina constiente ca ceea ce primeaza mai ales daca este vorba de chiloti, il reprezinta materialelor din care este confectionat, fiindca acest aspect ar trebui sa primeze si nu atractivitatea, asa cum se intampla de obicei, avertizeaza atat medicii ginecologi cat si medicii dermatologi. In caz contrar femeile pot sa se aleaga cu diferite iritatii ale pielii, sau infectii vaginale. Asadar pe baza studiilor a reiestit materialul ca cel mai bun/indicat din care asa fie confectionate piesele de lenjerie intima il reprezinta bumbacul care este o fibra naturala. Chiar daca fibra de bumbac nu este elastica, cu toate acestea se aseaza/muleaza perfect pe corp. Cele mai mari avantaje ale lenjeriei intime confectionate din bumbac sunt acelea ca nu produc iritatii, oferă pielii lejeritate, este foarte moale si foarte rezistenta atunci cand este combinata cu alte fibre naturale. Din aceste motive este indicat ca bumbacul sa fie singurul material din tesatura obiectelor de lenjerie intima folosite de orice femeie care sufera de infectii ale aparatului genital sau este predispusa spre aparitia unor astfel de probleme de sanatate. Fiindca este o fibra naturala, bumbacul chiar si in combinatie cu matasea naturala, da posibilitate pielii sa respire si sa evite aparitia transpiratiei si a mirosurilor fetide/neplacute. In cazul lenjeriei confectionate din bumbac, iritatia poate sa apara doar din cauza ca este mult prea stramta. Pentru a evita neplacerile este indicat sa fie lejer, din bumbac natural, iar pe timpul noptii este bine sa se renunte de tot la lenjeria intima. Lenjeria intima inadecvata se face vinovata de aparitia unor afectiuni genitale serioase asa cum sunt : vaginita, candidoza sau dermatita alergica vulvara. In afara chilotilor 100% bumbac, poate fi folosita si lenjeria intima confectionate din dantela, mai ales cele confectionate din combinaie bumbac-matase naturala, care de regula reprezinta piesele ''forte'', ''deosebite'' a oricarei femei in aceasta ....materie. In schimb este indicat sa fie evitata lenjeria intima confectionata din fibre sintetice 100%, cum ar fi : poliesterul, elastanul, poliamida, lycra sau orice alte materiale sintetice folosite in mod frecvent la confectionarea articolelor de lenjerie intima, chilot, sutien, camasa de noapte, etc. Aceste materiale ar trebui sa fie pe cat este posibil evitate, desi prezinta un grad crescut de elasticitate, durabilitate si mai ales... atractivitatea. In concluzie mai bine fara bineinteles pe timpul noptii, fiindca chiar si daca sunt foarte comode, ele nu lasa pielea sa respire si din acest motiv poate sa apara transpiratia si pot sa apara iritatiile sau chiar si boli ale pielii. big grin Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Iti afecteaza daca nu o speli regulat sau cu ce trebuie, daca e sintetica sau din materiale nocive pentru organele intime.
Nu ai cum sa nu porti lenjerie, doar ca trebuie sa alegi cea potrivita.

| HadesSs a răspuns (pentru Freya1):

Exista si tinute la care nu poti sa porti pentru ca se vede urat. De exemplu rochii mulate pentru nunta cunosc cazuri concretelaughing

| Freya1 a răspuns (pentru HadesSs):

Exista din aia cu benzi foarte subtiri, sau care se ridica mult mai sus, sau fara benzi pe solduri...

| HadesSs a răspuns (pentru Freya1):

Cu ce te afecteaza daca nu porti? laughing E vorba de o seara pana la urma laughing

| Freya1 a răspuns (pentru HadesSs):

Mie personal imi afecteaza bunul simt si faptul ca ma simt incomod cand merg undeva sa nu am chiloti pe mine.
Acasa pe sub pijamale nu te opreste nimeni sa nu porti, dar daca mergi in club, la petreceri fara chilori pe tine e clar...si nu are rost sa spun mai multe.

| HadesSs a răspuns (pentru Freya1):

Daca mergi singura, daca mergi cu boyfriendul nu vad de ce nu laughing

| Freya1 a răspuns (pentru HadesSs):

Daaaa...cred ca nu ar fi de acord nici el cu asta.

| Laila12Izabela a răspuns:

Trebuie să alegi lenjeria potrivita, atata tot, nu poti sa nu porți lenjerie.