| anonim_4396 a întrebat:

Acum sunt la o noua scoala, intr-o alta tara, unde se vorbeste o limba pe care eu nu prea o stapanaesc prea bine si faza e ca imi place de un baiat si nu stiu ce sa fac, ma poate ajuta cineva cu vreun sfat? Urgent!

Răspuns Câştigător
| Nicky06 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic dar daca sti cat de cat incearca sa-ti faci o prietena pentru ca daca esti din alta tara esti... cum sa zic... mai populara cumva.Si cine stie poate te ajuta ea. Funda

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Straduie-te sa inveti limba cat mai repede.
Pana atunci, nu uita ca zambetul si privirile senine au aceeasi limba!

| romanaols a răspuns:

Dacă nici măcar nu ne spui ce limbă e, e nașpa.

| nosferatu a răspuns:

Invata limba.

| MMihai a răspuns:

Vezi-ți de carte și lasă băieții.
Mi ales, dacă nu stăpânești, bine limba.

| anonim_4396 explică (pentru MMihai):

Nu prea m-ai ajutat nu inteleg de ai mai scris...

| MMihai a răspuns:

Tu ești copil și nu pricepi încă niște lucruri.
Sunt la o scoală, într-o alta țară, unde se vorbește o limbă, pe care eu nu o stăpânesc bine = necunoașterea la perfecție a limbii din țara aia (Țară cu nume neprecizat =X) implică foarte mari dificultăți la învățarea, în limba respectivă.

Părinții tăi au plecat din România, din cauze economice, spre a câștiga mai mulți bani în altă țară & și ș-au luat și copil, pe tine, cu ei.

Din cauza țiganilor din România, care fură și cerșesc agresiv, în toate țările Europei, este posibil că și românii trebuie să plece, din diverse țări de pe unde sunt, că ei--localnicii --nu fac deosebire între țiganii români și restul de români, și pentru ei, toți cetățenii români, sunt hoți și cerșetori și în capul lor, trebuie să plece toți românii din țara lor, că sunt hoți și cerșetori.

Deci, aceasta fiind situația, nu este exclus ca și părinții tăi să trebuiască să plece din țara X de unde sunt acum, într-o altă țară Y, unde românii nu sunt așa rău văzuți.

Românii au mari probleme în Franța, dar și în alte țări.

Fiecare țară are învățământul ei preuniversitar, și în primele 12 clase cam, în toate țările ar trebui să se facă cam același lucru.

Dar la nivelul unei anumite clase, în unele țări se face mai mult sau mai puțin, la o materie sau alta, în diferite țări.

Numai elevii foarte buni la carte, pot trece cu oarecare ușurință, de la un sistem școlar la altul, că altfel schimbarea sistemului școlar implică repetenție prin neadaptarea la aceste modificări.

Am considerat că nu are rost să îți faci un prieten / iubit în țara X, când poate peste câteva luni, / când nu exclus că peste câteva luni, va trebuii să plecați din țara X în țara Y, ca să nu suferi // ca să te protejez de o suferință și în plan sentimental, // și în plan sentimental, că despărțirea brutală, de ființa iubită implică o suferință suplimentară, cu ocazia mutării din țara X în țara Y.

Pentru că nu am vrut să îți scriu foarte mult, ți-am scris numai concluzia acestui raționament, poate prezentată cam brutal.

„„ Vezi-ți de carte și lasă băieții.
Mi ales, dacă nu stăpânești, bine limba.""

Poate era mai bine să îți explic tot raționamentul, că înțelegeai de ce am scris, ce am scris.

Tu neurmărind televiziunile de știri din România nu cunoști ce probleme grave au românii prin diverse țări din Europa.

Părinții tăi ori nu știu nici ei, ori nu au vrut să te sperie pe tine, dar televiziunile de aici avertizează oamenii, cu ce probleme se pot confrunta în diverse țări.

Irlandezii și englezii, sunt foarte revoltați, că țiganii români își pun copii să cerșească, în loc să îi trimită la școală, și din banii obținuți din cerșit, șefii lor își cumpără mașini scumpe și își fac palate, în România.

Peste toate astea, este și o criză economică mondială, în urma căreia localnicii rămân fără locuri de muncă și atunci vor să scape de orișice fel de străini, din țările lor, că acei străini le iau locurile de muncă, și așa forte puține, din cauza crizei economice, deci este o aversiune, pentru orișice străini, independent de naționalitatea acestora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ai limbajul trupului.limba trebuie sa o stapaneasca el. daca e obraznicuta.