| dienuzzza a întrebat:

Am nevoie de niste pareri din afara cu privire la urmatoarea situatie: eu locuiesc cu iubitul meu. In ultima vreme am fost amandoi foarte ocupati cu munca. Plecam la 6:45 si ne vedem pe la 21-22. Cu ocazia zilelor acestea libere, vorbiseram sa mergem undeva sa ne odihnim. El a trebuit sa lucreze joi si vineri si nu am mai plecat niciunde. Pe de alta parte, parintii lui (care mereu ii cer lucruri... alta poveste) au insistat sa mearga sa ii ajute sa taie porci la tara. Eu i-am explicat ca nu pot lua parte la asemenea ritual dar pot sa merg dupa masacru ca sa ajut la restul. Nu a fost suficient. A zis ca se duce fara mine. Ok... am ramas cam suparata ca am avut si noi cateva zile libere si tot nu ne-am vazut. Asa ca am decis sa ies in oras cu prietena mea astazi cand urma sa vina el acasa ca sa nu ne intalnim si sa nu ii reprosez lucrurile astea. Am vrut sa pastrez pacea. De cand i-am spus ca plec a inceput sa imi vorbeasca pe un ton de cearta. Am ignorat. A inceput sa ma sune continuu cand eram cu prietena mea si nu am raspuns ca sa nu auda fata cum imi vorbeste. A facut o criza de gelozie si m-a acuzat ca am iesit cu barbati si ca sunt mincinoasa si nesimtita. Mi-a vorbit urat si de fata cu fratele lui. Intrebarea mea este: cu ce am gresit eu si ce ar trebui sa fac acum? Sper ca ati inteles despre ce este vorba. Multumesc

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare normal sa-ti reproseze tie cand pana la urma din vina lui nu ati petrecut timp. Spune-i exact asa, ca daca isi facea timp pentru tine ieseai cu el nu cu ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu pareti un cuplu matur care sa locuiasca impresuna si sa isi discute omeneste problemele. Pareti niste adolescenti plini de gelozie si paranoia

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate e suparat din acelasi motiv ca si tine. Daca nu e mai pasionat de a fugari porcii cu cutitul deasupra capului. Asta nu ar fi tocmai romantic. Poate nu a inteles cat e de important pentru tine, barbatii nu ghicesc, chiar is grei de cap si cand le desenezi uneori. O discutie calma si la obiect cu privire la viitor, fara imputari din trecut. Reia relatia ca si cum nu s-a intamplat asa graj ca sa treaca tensiunile de ambele parti si gasesti un moment de comunicare. Nu apar pe nimeni, chiar i-as bate pe aia care sunt nervosi si nu pot purta o discutie sa rezolve o situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva are probleme mari si nu esti tu aia. Daca de la ceva atat de simplu crede ca il inseli, nici nu vreau sa imi imaginez peste cativa ani cand o sa fie si mai rau. In locul tau as cauta pe cineva mai normal si mai linistit.