| Violetta24555 a întrebat:

vreau si eu niste filme cu sirene! dar nu seriale filme! cel mai bun primeste fundahappy cat de repede va rog!

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Am gasit o lista dar n-am verificat-o, poate te ajuta?
http://www.librarything.com/topic/64701

4 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Intre timp am verificat lista.E buna.
Te uiti la titlurile care au anul aparitiei intr-o paranteza, sau la filmele unde este specificat regizorul. Restul sunt desene animate, serii TV etc.
La nr.80 sunt 2 litere sucite, nu e arognaut este argonaut( stiu, sunt enervanta).
Cele mai faine filme din lista sunt si cele mai indepartate de subiect, de fapt nu-s cu sirene :)) Mermaids (1990) cu o coloana sonora foarte tare, cu Cher, Winona Ryder, Christina Ricci si toate 3 joaca foarte bine; de muzica am zis? Al doilea ar fi Missippi Mermaid (1969) regizor- Francois Truffaut cu
J.P. Belmondo si Catherine Deneuve dar nici asta nu are solzisor de sirena.
Noutatea savuroasa pentru mine a fost sa vad un film de 4 min facut in 1904, il las aici:
http://www.youtube.com/watch?v=l-dTU1wKh10

| OnuOnulică a răspuns:

Cel mai cunoscut e Aquamarine.Eu iti recomand Mako Mermaids e pentru adolescenti big grin

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sirena îndrăgostită (Splash), 1984, Oamenii mării (Sea People), 1999, H2O (Serial), Tărâmul sirenelor (Mermaid), 2000, Mermaids (2003), Femeia mării (The Seventh Stream), 2001, Fishtales (2007), Creatura (Mermaid Chronicles Part 1: She Creature), 2001, The Secret of Roan Inish (1994), Siren (2010), Doamna din apă (Lady in the Water), 2006, Mr. Peabody and the Mermaid (1948), Miranda (1948), Mummys Island (2006), Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)

Și superbul film... Ondine (2009)
http://www.cinemarx.ro/filme/Ondine-Ondine-519202.html

| faramatania a răspuns:

Aquamarine (2006),Splash (1984),Harry Potter And The Goblet Of Fire (2005)