| Anonim17765 a întrebat:

Pisica mea are o problema. Acum cateva zile am observat ca schiopateaza. M-am uitat mai bine la labuta si am vazut ca e lovita la un deget. I-am dezinfectat rana si am tinut cateva secunde un bandaj cu un medicament. (fara sa apas) Mi-a fost destul de greu sa fac asta, intrucat pisica nu e foarte prietenoasa si s-a zbatut. Am facut acelasi lucru si a doua zi cu speranta ca-i va trece. Am observat ca unghia este mai impinsa in teaca decat celelalte. M-am gandit ca trece de la sine. Astazi, dupa ce m-am intors acasa (am fost plecata 2 zile) am avut neplacuta surpriza sa-i vad degetelul infectat (curge puroi). Cred ca e din cauza unghiei, care nu stiu daca e rupta sau nu. I-am curatat rana destul de greu si as vrea sa-i pun un bandaj. Cum ar trebui sa procedez? Credeti ca-i va trece asa?

5 răspunsuri:
| alin131 a răspuns:

Mergi la Veterinar. Aici deja e de tratament si dezinfectat de catre un specialist. Nu o mai tine asa. Nu stiu de pret dar nu ar trebui sa fie prea scump. Din cate spui s-ar putea sa aiba un corp strain in labuta sau ceva la unghie.

Mergi repede sa nu se faca mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| 99NYC a răspuns:

Daca tot are puroi iti recomand din plin sa mergi la un veterinar. Cred ca e ceva minor, dar daca se lasa asa, se poate agrava. Am patit ceva asemanator cu pisica mea, am dus-o la veterinar i-a dat o injectie si ceva solutie pe rana; mi-a luat undeva la 70 de lei. Poate ii trece, dar cel mai bine e sa mergi la un veterinar cat e inca mica problema.

| Danuta_Maria_1996 a răspuns:

Cel mai bine este ca maine dimineata sa consulti un medic vederinar. dar pana maine ai putea sa pui rivanol pe un bandaj dar o sa o usture putin. imi pare foarte rau pentru pisicuta sad

| Danuta_Maria_1996 a răspuns:

Vindecare usoara pentru pisica!