| DeEa_8231 a întrebat:

Am 3 pisoi de aproape 2 luni...pot sa le fac baita? Daca da,cu ce sa ii spal,deoarece samponul pentru pisici mi s-a terminat,iar astazi si maine este inchis la magazinele de animale, aand in vedere ca e sambata si duminica...pot sa ii spal cu sapun normal? Cu care se spala si oamenii?

Răspuns Câştigător
| Hoper a răspuns:

Foloseste sampon special pentru pisici, se gaseste la orice Pet Shop sau farmacie veterinara. NU trebuie sa folosesti sampon pentru oameni sau catei! Acestea ii pot provoca iritatii sau caderea parului, mai ales ca sunt asa de mici.Mai bine astepti inca 2 zile. Ai grija de ei :*:*funda?

10 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Sa-ti traiasca!
Nu inteleg de ce vreti sa faceti baie la pisoi sau catei cand sunt pui. In general zic ca mereu vad intrebari de genul asta. sunt prea mici, nu se face baie nici la pisoi nici catei cand sunt mici ca li se strica blanita. daca sunt murdari sterge-i cu o carpa umeda. pisicilor li se face baie 1-2 ori pe an, pentru ca se spala singure.

| DeEa_8231 explică (pentru EvangelineLovin):

Vroiam sa le fac deoarece au praf pe ei si niste pete de ulei...happy

| ionutk9 a răspuns:

Nici vorba sa ii speli cu sapun normal ce vrei sa ii omori? cel mai bine astepti pana poti sa cumperi sampon da-i cu un pic de apa nu strica chiar daca nu or fii luna si bec

| DarkBlood32 a răspuns:

Buna! big grin
Pisoii sunt prea mici ca sa le faci baita si poti sa-i ineci sau sa raceasca, mai ales la urechi. Pisicile nu trebuie spalate cu sapun normal ca risca sa faca bubite.
Mai asteapta cateva luni si ii poti spala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu au purici sau nu sunt murdari nu-ti recomand sa ii speli, pot raci usor si daca nu sunt vaccinati si mai usor.
Dar daca iti racesc poti sa le dai la fiecare cate un fir sau doua de patrunjel tocat amestecat printre bobite sau hrana uda. Eu o recomand pe cea de la Purina.

| DeEa_8231 explică (pentru anonim_4396):

Au purici, doarece stau la curte, in oras.Si e si foarte cald afara...30 si ceva de grade...big grin
Mersi de raspuns :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeEa_8231):

Mai bine o zgarda pe baza de plante impotriva puriciilor decat sampon.

| amytzzu2000 a răspuns:

Apropo ai uitat cel mai important lucru: niciodata sa nu-i lasi sapun la urechiusele pisoiasilor.pot muri.