| fotbal4ever a întrebat:

Care este cel mai agresiv caine? Multe site-uri spun ca Rottweilerii sau Pitbullii, dar eu vreau raspunsul exact. !

Răspuns Câştigător
| DenisaGR a răspuns:

Rottweilerii sunt foarte buni atacatori si aparatori, nu se apropie nimeni de curtea ta....iti spun din propria mea experienta! Sper sa te ajute

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Mai nou, in top pe locul unu apare mastiff-ul tibetan. Pittbul-ul nu e cel mai agresiv, rott-ul il detroneaza.

| OnuOnulică a răspuns:

10. Dalmatienii
Desi sensibili, dalmatienii pot fi deseori agresivi cu oamenii. Insa de cele mai multe ori sunt doar activi, astfel ca au nevoie de multa miscare.

9. Boxeri
Chiar daca numele sugereaza violenta, rasa nu este atat de agresiva. Boxerii au fost folositi initial drept caini utilitari, numarandu-se printre primele rase din Germania antrenate pentru a efectua activitati in cadrul serviciului de politie. Treptat, curajul lor i-a facut sa devina caini mesageri pe campurile de lupta in timpul primului si celui de-al doilea razboi mondial.

8. Presa Canario
A fost dresat initial pentru a pazi si a se bate, astfel ca victima nu are nicio speranta in fata unui atac al cainelui presa canario, rasa cu o putere incredibila si lipsita de teama.

7. Chow Chow
Are personalitate si vointa puternica, fiind totodata devotat familiei care il ingrijeste. Nu este insa foarte prietenos cu strainii si nu apreciaza atentia exagerata, fiind de cele mai multe ori distant, retras si sedentar. Reputatia de caine agresiv nu este insa intotdeauna atribuita pe buna dreptate.

6. Doberman Pinschers
Daca sunt provocati, pot deveni foarte agresivi. Dobermanul ataca insa doar cand isi apara proprietatea sau familia sa este in pericol.

5. Malamut de Alaska
Fiind foarte energici si activi, acesti caini pot distruge totul in jurul lor si pot deveni agresivi daca se plictisesc, avand nevoie de multa miscare pentru a fi fericiti.

4. Husky Siberian
Nu sunt considerati caini de paza din cauza temperamentului bland, dar se numara printre cainii care pot ataca oamenii destul de des.

3. Ciobanescul german
Acesti caini sunt foarte inteligenti si vigilenti, fiind astfel adesea folositi de catre autoritati in misiuni de cautare si salvare.

2. Rottweiler
Acestor caini li s-a dus vestea in ceea ce priveste agresivitatea ca urmare a instinctului de aparare a teritoriului extrem dezvoltat, motiv pentru care sunt si excelenti caini de paza.

Initial folosit pe post de caine care supraveghea turmele de oi, rottweiler-ul a devenit in timp una dintre cele mai cunoscute rase de aparare.

1. Pit Bull
In primul rand, trebuie stiut faptul ca un caine pit bull este neinfricat si va invinge orice oponent, infigandu-si coltii in prada pana cand o omoara. Au de asemenea reputatia de a fi facut victime si in randul oamneilor si sunt folositi la lupte de caini.

Desi educat de mic, poate dezvolta un comportament agresiv la maturitate. Astfel, proprietarilor le este recomandat sa nu ii lase sa interactioneze cu caini straini fara a fi supravegheat, si sa cunoasca modul in care pot fi despartiti daca se iau la bataie.

Pentru aceasta rasa este obligatorie o educatie ferma, timpurie, realizata cu simt de raspundere si fermitate.

Un caine pit bull poate fi de multe ori incapatanat, insistent si predispus sa dezvolte agresivitate fata de alti caini, in special de acelasi sex si cu aceeasi pozitie ierarhica.

Cel mai rau si periculos este pit bull-ul.

| RedNose a răspuns (pentru OnuOnulică):

Tare articolul astarolling on the floor pune pe 8 presa canario, care e daca nu mai agresiv decat un rott macar la fel si pe 7 chow-chow-ul care nu are nici o treaba cu rasele agresivelaughing

| AtateaConditii a răspuns:

Chihuahua crede-ma ca sunt cei mai agresivi, de aceea sunt asa mici ca ar face ravagii.

| Mihaela1964 a răspuns:

Da' exact?

| Popescu_Marco_Ionut_1994 a răspuns:

Tosa inu.am o femela si de cate ori vin de la scoala sare pe mine si ma musca. funda?