| Bogdanell5 a întrebat:

Acum patru zile mi-am luat un pitbull de sex feminin in varsta de 2 ani. De cand a fost pui a fost crescuta in apartament, insa eu stau la curte. Neavand posibilitatea de a o tine in casa, fiind prea mare si prea activa, i-am facut cotet in curte, insa cand am lasat-o singura a inceput sa planga... Cam cat credeti ca v-a dura sa se obisnuiasca cu mediul acela?

Răspuns Câştigător
| petre059 a răspuns:

Nu e vorba de durata, este vorba ca vine frigul, si nu este invatata.Eu m-am mutat de bloc la curte, si-a pana la urma i-am facut un loc pe holul de la intrare, afara chiorlaia toata noaptea si dadea cu laba la usa de nu puteam dormi.Sau intr-o magazie ceva sa nu simta frigul, rasa asta are parul scurt si nu rezista afara mult timp.

| Bogdanell5 explică (pentru petre059):

Multumesc de sfat... Apreciez.

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand, un pitbull nu rezista sa stea afara la temperaturi scazute fiindca are par scurt, daca vroiai un caine care sa stea in curte iti luai rottweiler, huski etc.
In al doilea rand, fiindca pana acum a fost tinuta in casa nu este pregatita de iarna fiindca nu si-a schimbat blana cu cea de iarna din cauza caldurii.

Pentru a o tine afara (dar exclus iarna asta nefiind pregatita) trebuie sa-i faci un cotet foarte bine izolat: 2 randuri de lemn, intre polistiren etc. si un asternut calduros: blanita, paie etc. Daca din primavara cand se incalzeste va fi tinuta doar afara se va obinui.

| Bogdanell5 explică (pentru RedNose):

Multumesc pentru sfat. O sa o tin in casa pana la primavara dupa care o sa incerc sa o mut in curte.

| petre059 a răspuns:

Cu placere, a mea a murit la varsta de 10 (orbise si facu-se cancer la tate), nu am avut ce face si am eutanasiat-o. Oricum tu sa ai mare grija de ea mai ales acum iarna.