| Filipas_Denisa_1987 a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine, dar nu stiu ce rasa sa fie.Mama mea spune ca vrea sa file de talie mica sau medie, am o sora de 6 ani si imi este putin teama ea este foarte ne astamparata.Cainelui trebuie sa nu ii cada parul (blana). Intrebarea mea este:Ce caine mi-se potriveste si pe ce site as putea sa-l gasesc. (sa nu fie foarte scump!)

Răspuns Câştigător
| Lovepets1999 a răspuns:

Rasa Beagle, ar fi cea mai potrivita!
Nu au blana mare, sunt foare jucausi si adorabili, iar ei sunt de talie medie.Sunt extremi de afectuosi cu stapanii, si iubesc sa fie alintati.Pretul variaza intre 1.200 lei si 1.500 lei,(12-15 milioane vechi) depinde de unde il cumperi.
Cam asa arata: https://www.google.ro/......ps?/search
Sper ca ti-am fost de folos, nu am vrut sa copii de pe internet informatii despre aceasta rasa.Am vrut sa-ti spun din propria mea experienta cu cainii de-a lungul anilor.
Funda? :D

| Filipas_Denisa_1987 explică (pentru Lovepets1999):

Multumesc, ador rasa asta!

| Lovepets1999 a răspuns (pentru Filipas_Denisa_1987):

Ma bucur, ca iti place, rasa Beagle! big grin

13 răspunsuri:
| cățelușa56 a răspuns:

Daca vrei un caine bland, dupa cum am mai observat in multe cazuri, rasele mai mari sunt mai blande si cu copii dar si ele in sine. Ti-asi recomanda un Labrador, au parul scurt si sunt foarte blanzi si prietenosi. O data ce ai unul, nu vrei sa il mai lasi.

| Anduta_1569 a răspuns:

Rasele de talie mica nu tolereaza deloc copii.Singura rasa careia nu ii cade parul chiar asa de mult este bichonul.
Mai exista o rasa careia nu ii cade parul chiar atat de tare atunci cand naparleste-rasa Puli.Cred ca o vei lua ca pe o gluma, dar Puli chiar este rasa de caine(cauta pe google imagini).

Nu stiu cum se comporta cu copii dar e cam energicbig grin

| viotedy a răspuns:

Boxerul e protectorul copiilor si gasesti cu 3-4 mil.la crescatori.sa nu iei de la petshopuri de pe net ca sunt tepe.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna Denisa :
Cel mai dragut catel este bichonul eu am 2 si sunt foarte draguti si usor de ingrijit si sunt foarte dragastosi.Pretul lor depinde de unde il iei la magazin este destul de scump dar daca il iei de pe intrenet poate fi si 2 milioane.O prietena de-a mea si-a cumparat un Bichon la acest pret foarte accesibil si negociabil.

Ingrijirea lor este simpla :

-Il\o scoti afara dimineata, la pranz de 2-3 ori si seara 1 data (daca vrei sa o faci de mai multe ori nu e o problema).

-Hrana este dupa cum consideri tu ca are nevoie dar in orice caz e de 3 ori.

-Bichonul trebuie sa primeasca si niste atentie din partea familiei deoarece ii place sa se joace cu copiii si sa fie mangaiat si iubit.

Mai multe sugestii despre Bichon gasesti pe acest site:

http://cumfacsa.ro/......on-maltez.

Iar daca nu iti place bichonul poti incerca si alte rase: Pichinese, Caniche, Metis, Pomeranian, Yorkierr Terier etc.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| DumiY a răspuns:

Buna!
Majoritatea cainilor le cad parul. Au o perioada anume.
Poti sa iti cumperi un Pechinez(eu de aceasta rasa am).Nu este foarte scump,nu e pretentios la macare si este foarte jucaus insa ii cade parul.

Bichonul-este un catel foarte dragut si te indragosteti de el de la prima vedere. Este un catel micut si foarte jucaus.

Beagle-la fel un catel jucas,de statura mica si foarte prietenos. Nu are blana si este usor de intretinut.

Sau mai poti alege:Alopekis,Bulldog Francez, Cavalier King, Pinscher pitic, Terrier, Yorkshire Terrier. Sunt mai multe rase iti poti face o impresie inainte de ati cumpara un catel.

Si un site http://www.catei-de-rasa.ro/rase-de-caini.html.
Poti gasi cateii la magazine pentru animae sau pe diferite site-uri.

Pa, pa! Sper ca te-am putut ajuta!

| PiTbuLuL a răspuns:

Ti-as recomanda un pitbull crede-ma sunt niste caini foarte foarte toleranti.Stiu oameni care au pitbuli si isi lasa copi de 6-7 ani sa ii traga sa sara pe ei si nimic nu le face.Sunt foarte jucausi au tot timpul chef de joaca.Are blana scurta si n-ai cum so inghiti.Credema te vei distra de minune.Eu iarna cu pitbuli si rottweileru meu fugim prin zapada ei sar peste mine si imi dau limbi peste botlaughing. Vara avem un loc al nostru unde fugim si mai spre seara cand nu-i nimeni mergem sa ne scaldam.Ma distrez de minune cu ei crede-ma no sa te plictisesti niciodata de el:X.

| EllyThau a răspuns:

Pai...incepem asa: Poti sa iti iei : Bichon Havanez (din asta am eu xD ) Bichon Maltez Pechinez fara par (chiuaua) dar sunt cam uratei xD saupufoshenia asta: BOO :X vaii ce dulce este xD sau uite inca o rasa mica de caini : terrier yorkshire stiu ca chiuaua si terrier yorkshire sunt ce'i mai mici daca vrei iti zic si preturile... Funda?

| Kukiux a răspuns:

Iti recomand Bulldog Englez, Bulldogul este un caine vioi, spontan, curajos, echilibrat, inteligent, bland si sensibil. Credincios si ascultator cu stapanul, este tolerant si grijuliu cu copii. Blana acestui caine nu necesita prea multa ingrijire. Un periaj pentru a indeparta parul mort in perioada de naparlire este suficient. Este o rasa adaptata foarte bine la viata de apartament. Cu un nivel scazut de activitate, este multumit cu plimbari scurte zilnice, si in rest ii place sa stea langa familie.Este un caine usor de dresat. Se recomanda ca dresajul sa fie facut pe un ton bland, prietenos, dar ferm fara a fi sever.

| Geanina123Geanina a răspuns:

Pai.cel mai bun este bichonul

| denisnic77 a răspuns:

Daca doresti un caine protector, iubitor, puternic si ascultator iti recomand un ciobanesc german din tot sufletul.Doar un advertisment as vrea sa til dau daca til iei sa il dresezi de mic deoarece o sa-ti fie greu cand e marisor.O sa vezi ca merita chiar daca pretul e un pic mai maricel