| livisor27 a întrebat:

Diabetul zaharat intra la afectiuni, pentru care se acorda certificat de handicap?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei la HG nr.155/2011,
pentru aprobarea criteriilor si normelor de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II
si III de invaliditate, numai diabetul zaharat nu constituie o boala pentru care se face incadrarea intr-un grad de handicap. Acesta trebuie sa fie insotit de complicatii, citez:
"Complicatiile cronice ale diabetului zaharat care determina deficienta
functionala sunt:
- nefropatia diabetica;
- retinopatia diabetica;
- polineuropatia diabetica;
- leziunile trofice ale piciorului;
- macroangiopatia, boala arteriala coronara, boala arteriala periferica, boala
vasculara cerebrala;
- osteoartropatia Charcot."

| Zeic_Livia_1962 a răspuns:

Am polioneuropatie diabetica periferica mixta, am dreptul de a primi si eu acel ajutor banesc de 230 ce sa da? Daca da ce trebuie sa fac cui trebuie sa ma adresez?
Va multumesc anticipant.