| miriciavoivod a întrebat:

Preturile in Romania sunt in lei, iar daca un pret e in euro e OK, pentru ca se face conversia doar odata
DAR NU SI UN ABONAMENT la telefon(care practic, fluctueaza, si deci pretul NU mai e in lei, intr-o tara in care nu e oficial moneda in euro!
nu e asta ilegal? de ce nu?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ANPC e slab și neputincios, de aia

| anonimg a răspuns:

Deci înțelegem că tu plătești abonamentul la telefon cu cardul.
Cât timp o monedă este acceptată în România, ea poată fi folosită la tranzacții.
Dacă ar fi fost interzisă tranzacția cu valută, atunci nu s-ar fi emis în România nici carduri în valută.
Prețurile fluctuează pentru că le permite legea -lucru cu care nici eu nu sunt de acord. Și mai ales că la Telekom cartela este de 28 zile și nu de 30 de zile. Găinări (ilegalități) mici sau mari găsești la absolut toate societățile comerciale, chiar dacă aceste ilegalități sunt legalizate. Nici nu vreau să mă gândesc la așa ceva că îmi stric ziua. Managerii sunt cei mai nenorociți oameni.

| miriciavoivod explică (pentru anonimg):

Euro NU E acceptat in Romania
doar conversia din euro in lei
acceptat inseamna ca merg la chiscul de la coltul strazii si platesc in euro, cu hartie, nu cu un card din strainatate care face conversia automat

| anonimg a răspuns (pentru miriciavoivod):

Acum inteleg ce vrei sa zici. Asta este o politica manageriala a firmelor pe care legea o ingaduie, la fel ca si cu schimbatul preturilor la un singur produs si in aceeasi zi.
Cu aceste sisteme de management nu sunt nici eu de acord.
Cat despre abonamentele la telefonia mobila, ele sunt exprimate in euro ca sa para cifre mai putine. Una este sa auzi 5 euro, alta este sa auzi 30 de lei. Oricum eu pe 5 euro am dat si 29 de lei, dar si 33 de lei; depinde de magazin.
Sunt chestii manageriale de fapt (si repet: nu sunt de acord), pentru ca oricum tot in lei platim. Si multe afaceri se fac in euro pentru ca este o valuta acceptata, si folosita de bancile din tara. Exista si conturi si carduri atat in lei cat si in euro in Romania.
Deci se pot face plati si in valuta; unde se cere obligatoriu plata in moneda nationala, atunci se face conversia.
Managerii telefoniilor mobile sunt si ei oameni corupti; pentru ca daca nu s-ar folosi de inselatorii legale, n-ar mai avea succes pe piata. Da, multe inselatorii sunt legale, deoarece sunt date tot de oameni corupti.

| Ineys a răspuns:

Ilegal? Nu. Imoral? Da

| goguPatent a răspuns:

E cam ilegal. Dar fii tu sigur ca armata de juristi a companiilor de telefonie au gasit portita necesara

| Demidol a răspuns:

PLata in lei, dar calculata in euro, se face si la Electrica, si la gaz, nu numai in telefonie. Nu este deloc corect. Din pacate, guvernantii nostri accepta. Si iar din pacate noi acceptam.