| AndreiMarin499 a întrebat:

Salut, de ce oamenii care vor să se sinucidă nu sunt condamnați la închisoare?
(Știu că e o întrebare stupidă, dar totuși aș dori seriozitate).

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivul este ca fiecare are dreptul de a dispune de propria persoana, bineinteles cu obligatia de a nu afecta alte persoane.

| mgtow a răspuns:

E grea viata pentru unii in tara

| darrio2007 a răspuns:

Nu este o infractiune. Nu omoara pe nimeni. Pot ajunge doar la spitalul de nebuni.

| whatevernvm a răspuns:

De ce sa fie condamnați?
Este viata lor, au dreptul sa facă ce vor cu ea. Decizia lor, motivele lor, poți decide singur când vrei sa se termine.
Dacă a eșuat sinuciderea ei trebuiesc consiliați, ajutați, trebuie sa se găsească urgent motive și scopuri sa trăiască, sa se mobilizeze psihologii și familia, de ce Dumnezeu ar fi condamnați?
"te condamn pentru tentativa de crima asupra propriei persoane"?

| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare foarte stupida

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ideea nu este chiar lipsită de sens, dar nu ar ajuta cu nimic.
Este o decizie care nu se corectează astfel.
Ce să mai condamni, dacă el s-a condamnat singur mult mai rău?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Închisoarea nu e o soluție. Și in inchisoare se pot sinucide, dacă vor.
Stiu că ți-ai dori să-i protejezi de ei înșiși, insă nu-i poți ajuta așa. Între patru pereți, depresia lor s-ar accentua și mai mult.
Ei au nevoie de ajutor psihologic, uneori chiar și de un consult psihiatric, ori de tratament medicamentos. Dar și de prieteni adevărați.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Atita vreme cit incercarile tale nu afecteaza pe altii - gen vreau sa ma sinucid si arunc in aer juma' de bloc cu ocazia asta, nu are sens. E ca si cum ai vrea sa fie condamnati aia care isi dau palme sau se injura singuri.

| Sn4k3 a răspuns:

De ce ar trebui sa fie condamnati la inchisoare?

| PainTech a răspuns:

Întrebarea ta, același conținut dar sub altă forma :
De ce oamenii bolnavi nu sunt condamnați de închisoare?

2) Cu ce îi ajută închisoarea? Să aibă dorința și mai puternică de a se sinucide când ies afară? Cum ai de gând să le arăți plăcerile vieții și să îi convingi că merită să trăiască dacă ii bagi la închisoare? Chiar daca s-ar sinucide dacă ar fi in libertate, ce ai rezolvat dacă îl ți legat că pe un câine? Cu ce te ajută? Cu ce ajută asta societății? Ce rost are să îi tii in viața, dar fără să trăiască cu adevărat?

| Felys a răspuns:

Acei oameni ar trebui ajutati nu pedepsiti, nu stiu de unde ti-a venit ideea asta.Pana la urma ei nu fac rau societatii ci doar lor. Dupa ce ca sunt in stare sa refuze viata care este cel mai de pret dar, sa ii mai si torturam cu pedepse de privare de libertate.Si in definitiv este alegerea lor daca vor sau nu sa traiasca, nu ar trebui sa intereseze pe noi ca societate daca vrea sau nu sa mai respire cel de alaturi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Eu stiu asa ca daca un om se sinucide preotul nu ii face slujba de inmormantare nici macar nu vine doar atat iti ea trupul neinsufletit si il ingroapa separat un pic mai la distanta fata de ceilalti. De ce? Pentru ca tu ai comis un pacat ca ti-ai luat viata cu mana ta. Inca ceva sinuciderea este mentionata in Sf Scriptura in mai multe ocazii, toate fiind tragice. Din cate stiu, Abimelec este primul care recurge la o metoda de felul acesta, din cauza faptului ca nu putea s-o faca singur (ranit fiind), a rugat pe cel care-i purta armele (Judecatori 9). Ar mai fi Saul, cel care-i purta armele lui Saul, Samson, Ahitofel (2 Sam 17), Zimri (1 Imp. 16) si Iuda Iscarioteanul."

O alta explicatie despre sinucidere o regasim la Iuda.
Relatări despre viața și moartea lui Iuda:
Conform Evangheliei după Matei, Iuda l-a trădat pe Isus pentru 30 monede de argint.
După răstignirea lui Isus, regretând fapta, a aruncat cele 30 monede în incinta Templului lui Irod din Ierusalim (Matei 27:5), după care s-ar fi spânzurat de un copac numit de atunci „copacul lui Iuda" (lat. „Cercis siliquastrum"). Oamenii Marelui Preot Caiafa (Kaiphas) ar fi cumpărat cu acei bani hotarul de pământ „Hakeldama", folosit ca cimitir pentru străinii decedați in Ierusalim (terenul ar fi fost situat la sud de Valea Hinnom și de vechea cetate a Ierusalimului).
Afirmațiile Evangheliei după Matei sunt contrazise în Apostolilor 1:18, conform cărora Iuda a căzut și s-a rupt în două, terenul fiind cumpărat de Iuda însuși, nu de preoți. Existenta acestor descrieri contradictorii ale morții lui Iuda a produs probleme pentru cercetătorii care aveau încredere în Scriptură ca izvor istoric. Această problemă l-a determinat pe C. S. Lewis să respingă ideea că „orice afirmație din Scriptură trebuie să fie adevăr istoric. Mai multe încercări de a armoniza Biblia au fost făcute, cum ar fi cea a lui Augustin de Hipona conform căruia Iuda s-ar fi spânzurat pe un câmp, frânghia s-a rupt mai târziu, iar din cauza căderii corpul său s-a rupt în două, sau că relatările din Fapte se referă la două evenimente diferite.
Majoritatea cercetătorilor moderni sunt de acord că este vorba de o contradicție care nu poate fi reconciliată. Cercetătorii sunt de acord ca autorul Evangheliei după Matei a ținut o expunere midrașică pentru a prezenta evenimentul drept împlinire a profețiilor din Biblia ebraică. Ei susțin că autorul a adăugat detalii imaginare, cum ar fi cei treizeci de arginti și faptul că Iuda s-ar fi spânzurat, unei tradiții mai vechi despre moartea lui Iuda.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Referitor la tradarea lui Iuda fata de Iisus sa stii ca aceea tradare o regasim si in filmul Undisputed 2 Last Man Standing cand Iceman se bate cu Boyka si individul care a schimbat sticla cu apa i-a dato lui Iceman sa o bea, de fapt la tradat si individul stiind ce a facut in constiinta lui si in sinea lui ia parut rau dar el sita si de frica lui Iceman de aceea sa si spanzurat https://www.youtube.com/watch?v=JrkfeES6OXw

| Dalmore a răspuns:

Stupida e putin spus

| laSoledad a răspuns:

Sunt multe cazuri in care cel care vrea sa se sinucida intai ucide pe altii si apoi se sinucide. De asta, daca se afla ce tentative are, e posibil sa fie incarcerat pentru a nu crea probleme la oamenii din jurul lui. Exemple: teroristi care se sacrifica omorand oameni nevinovati, oameni care isi omoara partenerul si apoi se sinucid si asa mai departe. In multe romane, filme si presa apar astfel de exemple. De asta ar trebui privati de libertate.

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Adică niște oameni care au probleme grave și ajung disperați, oameni care au nevoie de ajutor și compasiune să fie închiși alături de criminali, violatori, pedofili, Dragnea etc? Bă voi gândiți înainte să puneți o întrebare? Serios bă, oamenii cu un nivel intelectual atât de scăzut ne fac țara de rușine!

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu e stupida, e foarte stupida.

| iamprettybored a răspuns:

Este o întrebare interesată și mă bucur că există oameni cărora nu le este teamă să își exprime nelămuririle.

Oamenii care vor să se sinucidă sau au încercat să facă asta sunt și ei un pericol, nu? Sunt un pericol pentru ei. Încearcă să se omoare. La fel de bine ar putea încerca să omoare pe alții. Crima e tot crimă, nu? Să-i băgăm la închisoare, să nu mai reprezinte un pericol.

Cred că din mentalitatea descrisă de mine mai sus a reieșit întrebarea ta. Dar o să încerc să îți explic de ce este greșită gândirea asta și de ce nu se aplică o astfel de lege.

În primul rând, în societatea în care trăim există un principiu, acela al libertății asupra propriei persoane, acela al proprietății propriei persoane. Ce înseamnă asta? Adică noi ne aparținem nouă. Da, până la 18 ani le aparținem părinților/tutorilor în mod legal, dar chiar și atunci avem libertate personală, și dacă părinții încalcă anumite limite de intimitate și libertate personală, pot fi dați în judecată. Acest drept asupra propriei persoane, asupra propriului corp este și motivul pentru care avortul este legal în multe țări, în ziua de azi.
Pare de la sine înțeles, în era în care trăim, că fiecare persoană își aparține ei înșiși și că e liberă să facă ce vrea cu corpul său, atâta timp cât nu îngrădește libertatea sau proprietatea altcuiva, ori nu pune pe alții în pericol. Însă de puțin, foarte puțin timp există acest drept. Numai dacă stăm să ne gândim, că până nu demult era legală sclavia, și că în timpul comunismului ceva precum intimitatea privată sau dreptul la opinie personală nu exista.

În fine. Ideea este că oamenii care încearcă să se sinucidă nu îngrădesc persoana nimănui, nu fac rău nimănui decât lor. Și fiindcă în societatea contemporană, omul are drept asupra propriului corp, nu este sancționat de lege pentru vătămările pe care și le aduce propriei persoane.

Apoi, oamenii care vor să se sinucidă pot totuși să fie „închiși", dar nu la închisoare, ci la spitalele de psihiatrie. Asta dacă se află și se iau măsuri. Ar fi inutil să închizi o persoană la închisoare pentru că vrea să-și facă rău propriei persoane, fiindcă nu ai cum să îl aperi de propria sa persoană oricun. Dacă vrea să se sinucidă, tot găsește o cale să se sinucidă, oriunde l-ai ține. În spitalul de psihiatrie are parte de consiliere, de terapie, de tratament, și are o șansă la recuperare și la o viață normală (dacă este tratat corespunzător). Gândurile sinucigașe vin în mare parte dintr-un mod distorsionat de a vedea lumea, și din alte boli psihice precum depresia, psihozele etc. De aceea se tratează la psihiatrie, nu la închisoare.

| AndreiMarin499 explică:

Închisoarea e o solutie pentru astfel de cazuri, oricum cei care recurg la astfel de gesturi sunt pierduți pentru totdeauna privarea de libertate (pe terment cat mai lung) i-ar ajuta să treaca peste acele momente mai ușor, te înșeli tentativa de sinucidere e una foarte gravă și sa văzut până acum ce efect au asupra societăți, exista sute de tentative de sinucidere din motive absolut inutile/prostești daca lași în libertate o persoană care a încercat să se sinucidă cel mai probabil va încerca din nou să o facă.

| Dalmore a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Nu sunt pierduti pentru totdeauna, ceva i-a adus in stadiul ala, mai rau le-ar face sa fie izolati. Si ce daca incearca din nou sa se sinucida? E VIATA LUI. Nu poti obliga un om sa sufere pentru ca asa ai tu chef.
Mai bine te-ai gandi mai serios sinuciderea asistata.

| XYZ02 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Esti retardat?
Intrebarea este una stupida,dar sa aduci asemenea argumente in discutie mi se pare ca tu ai probleme grave.
Cei mai multi oameni care recurg la asa ceva sufere de depresie,anxietate,schizofrenie,PTSD,BP,BPD, etc...
De ce naiba ai vrea sa privezi de libertate pe cineva care are probleme de natura psihologica care se considera boala, sunt tratate cu medicamente exact ca si cand ai avea o problema fizica.
In momentul de fata chiar au aparut dovezi ca in cazul oamenilor ce sufere de BP(bipolaritate) exista dovezi fizice la nivelul creierului.
Tu esti constient ca in alte tari exista sinucidere asistata, nu?
(unde cei ce sufera de o boala psihologica nu au acces ceea ce mi se pare mai mult decat corect pentru ca este o decizie permanenta, iar pentru marea majoritate inca mai exista speranta prin medicina)

| AndreiMarin499 explică (pentru XYZ02):

De ce nu ași avea dreptul să îmi exprim parerea? astfel de subiecte trebuie abordate mai devreme sau mai tarziu, mulți din cei care recurg la astfel de gesturi o fac din dragoste de ex pentru ca i-a parasit iubitul/iubita sau pentru ca simt ca nu mai au nici un rost în societate e adevărat că aici vorbim de o depresie dar astfel de persoane nu pot fi lasate în libertate deoarece cel mai probabil vor recurge din nou la același gest majoritatea celor care vor să se sinucidă au discernământ la care mai punem ca acest gest este condamnat în toate religiile, un om care a ajuns în acest punct nu mai are cale de întoarcere.

| AndreiMarin499 explică (pentru Dalmore):

Majoritatea sunt pierduți pentru totdeauna, de când să trăiești e o suferință? Sinuciderea asistată nu e o soluție, izolarea (închisoarea) pe termen scurt/mediu ar fi cea mai recomandată la care mai punem ca ar scade dramatic tentativele de sinucidere.

| Dalmore a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Sa nu-ti spui niciodata ideile cu voce tare.

| XYZ02 a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Ai dreptul la opinie si poti sa o exprimi public, dar atunci cand o faci asteapta-te la criticile pe care le vei primi, mai ales cand abordezi acest subiect absurd.
NU ai cum sa privezi de libertate un om care striga dupa ajutor(realistic vorbind daca chiar ar dori sa se sinucida ar putea sa duca pana la sfarsit treaba aceasta) atat timp cat nu implica terorizarea unei alte persoane cum ai dat exemplu oamenii cu "iubirea vetii sale".
90% din cazurile de sinucidere sunt oameni cu boli mintale.
Se estimeaza ca putin peste 1% din populatie sufere de o forma de bipolaritate, unde in unele cazuri vorbim de o tentativa de sinucidere de pana la 50%, iar 20% din acestia chiar reusesc.
Anxietate de exemplu l-a avut ca victima pe Avicii.
De ce ai inchide un om pentru asa ceva?
Uite tu ai venit cu propunerea fa-ma sa inteleg(si te rog sa nu aduci argumente din religie pentru ca nu despre asta este vorba).

| pinkyypromise a răspuns:

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea, atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni. In acest caz, oamenii au nevoie de intelegere si compasiune, in niciun caz de inchisoare.

| X3RO a răspuns:

Un om care vrea sa se sinucida e de obicei un om cu probleme, cu necazuri, care nu mai poate gasi o scapare. Daca l-ai inchide i-ai face si mai mult rau. Poate chiar s-ar ajunge la probleme mintale. Oamenii de genul acesta trebuie sustinuti, nu inchisi ca sa le faci si mai rau.

| madalinandrei245 a răspuns:

Oamenii aia trebuie ajutati, nu pedepsiti.