| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut TPU! Deci vreau sa iau o masina second hand iar proprietarul mi-a spus ca azi îmi da masina, dar numai mâine poate sa îmi scoată fiscalul și nu știu dacă ar fi bine sa ii dau direct toți banii sau ce ziceți sa fac sa fiu sigur ca el mâine chiar o sa îmi dea fiscalul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu ma este nevoie de certificatul de atestare fiscala, acesta a fost inlocuit de inregistrarea de catre vanzator la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii de domiciliu, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, art.8, alin.(1), lit.b), cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"

| Simpatic a răspuns:

Numai este nevoie de fiscal...

"Legea 295/2020, care aduce mai multe modificări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, stabilește că "proprietarii bunurilor care înstrăinează mijloace de transport nu trebuie să prezinte certificatul de atestare fiscală în cazul în care pentru înstrăinare utilizează formularul de contract de înstrăinare-dobândire a unui mijloc de transport aprobat prin ordin al ministrului potrivit dispozițiilor legale în vigoare".

Adică, dacă vor utiliza modelul de contract de vânzare-cumpărare auto oficial, cei ce vor să-și vândă mașina sau motocicleta nu mai sunt nevoiți să prezinte și certificatul de atestare fiscală.

Modelul contractului de vânzare-cumpărare auto sau, așa cum este el denumit oficial, contract de înstrăinare-dobândire a unui mijloc de transport este stabilit de Ordinul nr. 1.069/2016.

Această nouă regulă este, de fapt, o excepție de la cadrul legislativ stabilit de Codul de procedură fiscală și vizează exclusiv vânzarea mijlocelor de transport. Legea 207/2015 stabilește că, la vânzarea clădirilor, terenurilor sau a mijloacelor de transport, proprietarii acestora trebuie să prezinte documente ce dovedesc achitarea tuturor obligațiilor de plată datorate bugetului local, respectiv certificate de atestare fiscală."

https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi cam greu azi la ora asta sa mai obtina fiscal, dar daca nu esti sigur faceti toata tranzactia maine.

| Mihai0101 a răspuns:

Asteapta pana maine ce-ti poate da si fiscal daca ai dubii!