| Andrei5000 a întrebat:

Cine ma poate lamuri care este religia adevarata pe care a lasat-o Dumnezeu si daca mai exista si astazi sau s-a desfiintat in mai multe religii si cum era ea in vremea aceea, biserica, organizarea religia!

Răspuns Câştigător
| kissyou20lukas a răspuns:

Poi mai Vasilica Credinta Crestina Ortodoxa este singura credinta adevarata! celelalte sunt abateri de la adevar sunt rataciri si credinta ortodoxa are aprox 2000 de ani. Citeste si tu despre schisme si vei vedea. cum a aparut catolicismul cu papalitatea care nu are nici un fundament, apoi reformatorii incepand cu Luther (astia fiind religia protestanta). Deci credinta care Incepe cu Jertfa de pe cruce a Mantuitorului pornind de la el, prin Sfintii Apostoli si mai departe prin Sfintii Parinti este cea adevarata! Sfatul meu citeste Evangheliile si nu mai pune intrebari serioase pe net ca sunt multi orbi si te iei dupa ei. Mai bine convinge-te singur citeste si experimenteaza! Cum poti experimenta? Prin traire duhovniceasca desigur! Si asta ti se deschide o data cu Sf Botez. Daca esti botezat e ok. Spovedeste-te, Impartaseste-te sa vezi cum te vei simti sufleteste. Eu imi plang rar pacatele dar acum 2 saptamani am plans cu foc si m-am simtit apoi minunat si rugaciunea inimii sa nu iti lipseasca :"Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma pe mine pacatosul!"

51 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe dar este o singura credinta adevarata in Domnul Isus Hristos..Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta, sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| dragos9234 a răspuns:

Singura religie adevarata este credinta in propria persoana.

| Andrei5000 explică:

Dau funda celui care da raspunsul corect

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns:

Baiat de mii de ani oameni incearca, sa nu crezi ca iti da cineva acum un raspuns corect pe tpu...fml

| Andrei5000 explică:

Cine-mi da raspunsul corect i dsu funda nu glumesc

| Geass a răspuns (pentru EmaS):

Oare dacă Ema devine atee ar putea însemna sfârşitul lumii?

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Si daca ar veni sfarsitul lumii eu m-as pocai mai mult ca sa fiu cu Domnul in vesnicie!

| Andrei5000 explică (pentru Geass):

Nu!

| RaduMD a răspuns:

Despre cum era religia adevărată pe care a lăsat-o Dumnezeu, cel mai bine este să citiţi primii ei paşi în lume din cartea denumită "Faptele Apostolilor" pe care o găsiţi în Biblie, imediat după Evanghelii.

Religia cea adevărată, Biserica lui Cristos, credem că mai există şi astăzi. El a spus asta, iar noi, prin "credem în Dumnezeu", înţelegem, mai exact "luăm drept adevărat ceea ce a spus Dumnezeu". Înainte de patimi şi răstignire a spus, despre Biserica Sa: "porţile iadului nu o vor birui". După ce a murit şi a înviat, s-a arătat apostolilor şi a spus: "voi fi cu voi până la sfârşitul vremurilor". Înseamnă că, dacă aşa a spus El, aşa trebuie să fie.

Care anume este religia cea adevărată? Asta rămâne să o descoperiţi dv, în urma unui efort personal. Cea mai bună convingere este atunci când ajungi singur la ea.

| Andrei5000 explică:

Si incercati sa va concentrati pe subiectul care vi l-am dat si dau fundacelui care ma lamureste

| Geass a răspuns (pentru EmaS):

Şi de unde nu ştii tu că sfârşitul lumii este metaforic în Biblia voastră şi înseamnă sfârşitul oamenilor ăştia creştini...Calea Domnului e complicată...

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Deci ce nu ai inteles?

| Andrei5000 explică:

Eu stiu ca a fost o singura religie din care au explodat toate. mai pe scurt care-i aia pe care a lasat-o Dumnezeu sau care a fost!

| Kramerwalt a răspuns (pentru Geass):

1.Doamna Ema nu ar fi atee niciodata!
2.Citeste 1 pana ce idea cu lepadarea credintei doamnei Ema i-ti dispare!
3.Respectale pe primele 2!

| EmaS a răspuns (pentru Geass):

Stiu ca vine cu adevarat sfarsitul lumii si eu am avut multe vise in care am vazut groaza care era peste oameni. Sa stii ca am visat multe vise care s-au implinit exact asa cum am visat.

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

Nu stie nimeni cant e sfarsttul lumii mai bine cititi din bibliea mare Apocalipsa

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu stie nimeni nici ingerii din ceruri nici macar Fiul ci numai Tatal.

| kissyou20lukas a răspuns:

@Sharvany nu stiu din ce secta mai esti si u dar numele Mantuitorului se scrie cu doi "i". Vasilica am multe de spus ca sa te fac sa intelegi ca ortodoxia este, o sa spun putine. A si Sharvany e bine cum zici u ca trebuie sa crezi in Iisus Hristos care e fost Om adevarat si Dumnezeu adevarat dar trebuie slavit in Treime alaturi de celelalte Persoane Sfinte Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant, si nici acum nu este de ajuns daca am renega Sfintenia Sfintei Cruci tot am fi pierduti si am iesi din sfera adevarului deci sa cinstim si Sf Cruce care inainte in VT era obiect de tortura dar dupa rastignirea Mantuitorului s-a sfintit si a devenit noua arma asupra diavolului si nici acum nu-i de ajuns daca am renega-o pe Maica Domnului la fel ne-am duce de rapa pentru ca toate acestea se leaga si la fel si Sfintii si Ingerii trebuie cinstiti ei se roaga pentru noi. Sfatul meu: mai cititi din Sfanta Scriptura. Sa stiti si voi, noi oamenii lui Dumnezeu ii aducem adorare, Maicii Domnului preacisntire si Sfintilor si Ingerilor cinstire. Domnul sa va binecuvanteze!

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

In Biblia mare la Apocalipsa spune doar semnele si cum se va intampla doar atat!

| EmaS a răspuns:

Isus a spus:,, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine!,,

| Andrei5000 explică:

Va rog dati-mi raspuns la intrebarea principala daca vre-ti fundita!

| EmaS a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Mai cultiva-te si tu si pe urma mai stam de vorba.De ce Isus se scrie cu un "i" si nu cu doi de "i"?
Problema scrierii numelui lui ISUS este o problema minora in judecarea spiritualitatii cuiva. Este pur si simplu o problema de redactare. Ortodocsii invoca doua motive pentru care folosesc numele IISUS (cu doi "i").

1. In limba greaca, limba in care s-a scris in original Noul Testament, apare (ca pronuntie fonetica) numele "Iesu Hristu", cu un "u" lung (in Hristu). Numele "Iesu" provine de la ebraicul (ebraica a fost limba originala a Vechiului Testament) "Jehosua", care inseamna "Jahwe (Dumnezeu) este Mântuitor" (Matei 1.21). In ambele cazuri numele incepe cu "Je", care in pronuntia curenta devenea un "i" lung. Motivul pentru care ortodocsii considera necesar ca in româneste sa se scrie IISUS in loc de ISUS ar fi pentru pronuntarea numelui cit mai aproape de forma originala.

2. In vremea lui Isus, numele acesta era foarte obisnuit in Palestina (cum ar fi la noi "Ion"). Teologii ortodocsi au considerat necesar sa foloseasca numele "IISUS" pentru Mântuitorul, pentru a se face distinctie intre IISUS HRISTOS si ceilalti oameni care aveau numele "ISUS". Deci, pentru a sublinia unicitatea lui Hristos.

Motivele acestea reprezinta alegerea pe care au facut-o ortodocsii. Desigur, acestea sunt doar o problema de redactare textuala, fara importanta asupra relatiei oamenilor cu Dumnezeu. Cei care au ales numele "ISUS" nu pot fi considerati incorecti, deoarece vocalele lungi in limba romana nu se transcriu neaparat prin dublarea vocalei respective (de ex: in cuvântul "mic", vocala "i" este scurta; in cuvântul "inima", vocala initiala "i" este lunga. Se foloseste adaugarea unui "i" atunci când s-ar face confuzie intre cuvinte. De ex: "copii" este cuvântul la plural nearticulat; "copiii" este acelasi cuvânt, dar articulat). Referitor la cuvântul "ISUS", sau "IISUS" nu este nici o greseala ce nume se scrie. Este o problema de optiune personala.

Aceasta problema nu trebuie sa reprezinte un motiv de disputa intre culte. Ce s-ar putea zice despre numele "Jesus" (pronuntie: "Gizaz") la englezi, sau despre "Elninho" (pronuntie "Elninio") la portughezi? Sunt ei mai putin credinciosi, sau mai putin corecti din cauza ca pronunta numele in acest fel? E o problema de limba si de optiune libera. Cât priveste explicatia unora ca pronuntarea numelui "ISUS" cu un singur '' i '' scurt ar fi asemanatoare denumirii unui animal, e o explicatie de prost gust, stupida, fara nici o acoperire in limba greaca sau ebraica.

Asemenea trucuri ieftine sunt folosite de oameni care nu cunosc limbile biblice (ebraica si greaca), sau când acestia vor sa convinga copii sau oamenii care n-au habar de aceste limbi. In greaca se folosesc cuvintele: "onos", "polos", sau "upozughion", iar in ebraica : חמור

Asadar :

''Fereste-te de basmele lumesti si bãbesti. '' (1 Timotei 4:7 )
''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )
''Fereste-te de vorbãriile goale si lumesti; cãci cei ce le tin, vor înainta tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu.''( 2 Timotei 2:16)

| Andrei5000 explică (pentru EmaS):

Ata vreau sa stiu care e RELIGIA pe care ne-a lasat-o si daca ma-i exista!

| EmaS a răspuns (pentru Andrei5000):

Este credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna! Pocaiti-va si credeti in Evanghelie! Ne spune Domnul Isus.Adica sa ne recunoastem pacatele sa ne cerem iertare si sa le parasim.

| Geass a răspuns (pentru Andrei5000):

Nu e o religie mă, ateismului ne-a fost lăsat. Eşti mulţumit acum?

| Andrei5000 explică (pentru Geass):

Nu si minciuna domnestede de la marea schisma din 1054 de cand s-a despartit papa de crestini adica ortodocsi si papa o format catolicismu dar vreau sa stiu care-i religia pe care-o lasat-o Dumnezeu

| razvan2611 a răspuns:

Dumnezeu a dat oamenilor 2 serii de legi : prima consta in,, Cele 10 Porunci '' date de Dumnezeu prin Moise, acestea, dupa cum se stie au fost scrise pe 2 table; prima tabla contine primele 4 acestea reprezentand datoriile crestinului fata de Dumnezeu, iar a 2 tabla contine celelalte 6 si reprezinta datoriile crestinului fata de aproape... acestea le gasim in Vechiul Testament;
Dar odata cu venirea lui Iisus, Iisus le sintetizeaza pe toate acestea in,, Iubeste pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta si cu tot cugetul tau, si pe aproapele tau ca pe tine insuti'', consider ca aceasta este ideea centrala a mantuirii. Iisus a ma zis,, Fi-ti dar desavarsiti precum si Tatal votru' cel ceresc, desavarsit este ''de aceea consider ca aceasta este credinta adevarata pe care a lasat-o Dumnezeu.
Despre religie ce pot sa iti spun eu, pornind de la cele 10 Pornuci si de la,, Marea lege a iubirii ''( pe care am scris-o mai sus ) omenirea a inteles in mai multe feluri Biblia, aceasta tine de ambiguitate, de aceea Biserica Ortodoxa merge mai mult pe Sfanta Traditie nu ca nu ar tine seama si de Biblie, pe cand Protestantii si Neoprotestantii adevaru este ca merg mai mult pe Sfanta Scriptura, dar din cauza incapacitatii lor, a unora, de a cunoaste adevaratul sens a Bibliei s-au facut tot felul de ideei...
Eu consider ca adevarata religie si organizare religioasa ar fi cea Ortodoxa, deoarece, desi este cea mai veche este si cea corecta, mult s-au ferit de aceasta din cauza preotilor care sunt asa cum sunt, nu toti bineinteles, dar unii mai,, sar calu'', dar daca ai ajuns la concluzia ca am dreptate iti mai spun doar atat :,, Fa ce zice popa, si nu ceea ce face el'' apropo,, ma-i exista si astazi sau s-a desfiintat '' nici o religie nu a ramas neschimbata in timp, dar cea Ortodoxa nu s-a indepartat atat... sper sa iti fie de folos, ti-as putea scrie ore intregi dar, acum nu mai am timp... Noapte Buna!

| richarddawkins a răspuns:

Credinta conteaza eu asta cred, religia conteaza si ea dar degeaba esti pocait daca esti rau

| richarddawkins a răspuns (pentru Kramerwalt):

Doamna Sharvany

| CristiB93 a răspuns:

Singura religie corecta si dreapta este religia ortodoxahappy