| NYCVlad a întrebat:

happy, am si eu o mica problema aici, va rog putin ajutor din partea voastra, vreau doar raspunsuri sincere, nu iau in seama jignirile si mistourile happy. Prietena mea este speriata de un vis care l-a avut acum un an, mi-a povestit ca a visat ceva foarte ciudat: era intr-un loc foarte urat si tinea o carte in mana si ea nu mergea, imi zicea ca zbura, si in acel timp era urmarita de cineva care vroia aceea carte, ea se ascundea de el ca sa nu ii fure cartea pana cand mi-a zis ca a dat de o femeie care i-a smuls cartea din mana si a deschis-o si i-a zis ca fix peste un an si o saptamana va avea parte de ceva crunt! apoi s-a trezit speriata si si-a calculat data si rezultatul este 9 septembrie 2014. Eu am incercat sa ii spun ca este doar un vis si ca cine stie ce film a vazut de a visat asta...visele sunt uneori ajutate de frica noastra si de imaginatia noastra si se poate forma un cosmar care iti da senzatia ca se va intampla, dar eu nu prea cred, am avut si eu o gramada de vise si nu mi s-a intamplat nimic, am credinta in Dumnezeu si ea la fel..in fiecare seara ne rugam, de fapt mai mereu ne rugam happy, va rog un raspuns care sa ma ajute sa o fac sa inteleaga ca nu va patii nimic, nu imi place sa o vad ca e trista sau speriata sau...mh, ca orice baiat care iubeste nu? laughing Multumesc! happy Si zic ca o sa dau si fundita, dar din cate stiu la mai multi nu se poate, daca vor fi mai multe raspunsuri de folos fundita nu ar ajuta, Dumnezeu cu voi happy

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, azi Dumnezeu nu mai vorbeste prin vise, deci nu are de ce sa se sperie.Sunteti de apreciat ca va rugati, putini oameni mai fac acest lucru.Pe jw.org poti gasi mai multe despre vise, daca intri la sectiunea publicatii-biblioteca online si cauti vise.

| Muntgvb a răspuns:

Http://sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm
In fine, exemplele de acolo sunt mai mult cu calugari, iar vedeniile si visele lor sunt un pic mai complexe, dar ideea e tot aceeasi.Ca sunt doar aratari de la necurat care profita de frica oamenilor care tot de la el este.

| danut a răspuns:

Visele la modul general sunt doar refulari ale creerului pentru a se "descarca" de problemele zilnice si nu numai.
In speta sunt probleme de digestie, vizionari filme de groaza, tendinta de a aprofunda ghicitul, horoscopul, astrologia, etc. toate astea pot avea un loc important in visele unui om dar cu efect NUMAI in timpul visului.
Visele profetice sunt date NUMAI de Dumnezeu si NUMAI anumitor insi ce indeplinesc anumite conditi speciale, sigur nu prietenei tale. In mod general visele profetice nu includ probleme personale ci de importanta extinsa. Prietena ta sa fie sigura ca nu v-a pati nimic dar ar trebui sa renunte la filmele violente sau de groaza, astrologie, ghicit in diverse elemente si in general apropierea de actiuni de sorginte satanica care duc la asemenea vise. In rest numai bine.

| commonuser a răspuns:

Ajut-o ca in ziua aia sa nu se gandeasca la asta. Numai stresul si asteptarea pentru ceva crunt o sa-i faca rau. Du-o undeva sigur, ferit de lume sau eu stiu. Bafta

| sublime89 a răspuns:

Nu stiu daca ai ce sa-i spui ca s-o convingi ca visele nu inseamna nimic. Dar se va convinge singura pe 9 septembrie. Nu mai e mult pana atunci.

| NYCVlad explică:

Va multumesc din suflet tuturor care ati raspuns pana acum, v-as rasplatii pe toti cu o fundita, dar nu se poate thinking, ii multumesc Lui Dumnezeu ca sunt oameni sinceri si cu suflet! Domnul cu voi! happy

| Robyi a răspuns:

Dupa parerea mea si din punct de vedere Biblic, conform 2 Corinteni 4:4; 1Ioan 5:19 si Revelatia 12:9, Satan Diavolul s-a folosit de ingerii sai rebeli, numiti in Biblie "diavoli" ca sa o determine pe prietena ta sa apeleze la spiritism. Dupa cum scrie in Isaia 8:19, aflam ca spiritismul este interzis de Dumnezeul Atotputernic. De asemenea, din Galateni 5:19-21; Revelatia 21:8; 22:15, aflam ca "spiritismul" duce la distrugere.
Oare nu s-ar bucura demonii sa te impotrivesti Dumnezeului Atotputernic?
Citeste aceste versete si te vei convinge.
Nu iti fie frica.
Roaga-te zilnic doar Dumnezeului Atotputernic, cu cuvintele tale sincere si el te va ajuta sigur (Ioan 14:13; Psalmii 145:18; 1Petru 3:12)

| NYCVlad explică (pentru Robyi):

Doamne apara si pazeste...dar ea nu face spiritism straight face dimpotriva! ea are o mare credinta, se fereste de asa ceva, doar a avut un cosmar si asta a speriat-o

| Alcyon a răspuns:

N-a fost decat un cosmar. Cine stie ce-o fi vazut la televizor si a visat chestia asta. Spune-i sa se linisteasca si sa se roage lui Dumnezeu. Cu siguranta n-o sa pateasca nimic. Daca se tot gandeste la asta, e posibil sa se autosugestioneze negativ, asa ca-i mai bine sa nu acorde atata importanta unor simple vise.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Visele si viziunile credibile au fost un mijloc de comunicare a lui Iehova Dumnezeu cu oameni alesi pentru a transmite mesaje, cu privire la inchinarea adevarata, la scrierea Sfintelor Scripturi,, si in multe cazuri de aparare a inchinarii adevarate si-a poporului de legamant. Acest mod sau canal de comunicare dintre om si Dumnezeu a fost posibil pana la incheierea scrierii Bibliei. Acum trebuie sa stim ca visele sunt de origine divina, demonica si vise. Dar nu trebuie sa ne incredem in ele, caci oricum nu le putem rezolva, si nu le putem inlocuii.

| milan9 a răspuns:

Ca o paranteza, referitor la pretentiile nejustificate ale lui @porumbrodica (de grupare iehovista) exista intr-adevar un singur "canal de comunicare dintre om si Dumnezeu", o singura "inchinare adevarata", dar aceasta nu este o secta (din secolul xx) din cele 42000, ci e Biserica, despre care e vorba in Noul Testament.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;