Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2609596intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
17 Apr
SATI 326.864AFISARI
143.251VIZITE
117.718V. UNICI
16 Mai 2009
Danny _3256 intreaba:

Cat rezista un om fara apa si cat rezita fara mancare?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    1 Ianuarie 1970 02:00
    Raspuns anonim:

• 40 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • |< <
    1 - 30 (din 40)
    > >|
  • 16 Mai 2009 02:50
    kittyalexandra a răspuns:
    Din cate stiu eu 3 zile fara apa si aproximativ 30 fara mancare.
  • 16 Mai 2009 10:26
    dicarmencitta1957 a răspuns:
    Depinde de organism in cea mai mare parte. Tatal meu a stat in coma 40 de zile, fara apa si fara mancare.Nu uitati ca sunt oameni care stau in coma ani la rand, oare cum rezista, ca nu le face zilnic perfuzii.
  • 17 Mai 2009 11:24
    zuly a răspuns:
    Organismul unui on perfect sanatos (ceea ce ma indoiesc tare k ar putea sa existe) poate rezista fara mancare pana la 40 de zile. fara apa stiam k max 3 zile, dar nu e indicat. apa este un fluid vital.organismul are rezerve frt mari, dar acestea tb dizolvate in ceva pentru a putea fi utilizate in procesele vitale, iar apa este vitala pentru acest lucru, cand sunteti frt obositzi, in loc de o ceashca de cafea care va invioreaza pentru maxim 30min, incercatzi sa consumatzi 0, 5 l de apa plata, ajuta mult mai bine.
  • 28 Iunie 2009 04:29
    zuly a răspuns:
    @anonim: Cum adica AI un bolnav paralizat, in coma?:O:O Sper ca esti cadru medical.straight face Desi nici nu stiu ce sa cred. un cadru medical stie ca persoanele care nu se pot hrani singure sunt hranite prin alte metode (perfuzii, tuburi, etc.)
  • 16 Mai 2009 00:44
    Bianca26bb a răspuns:
    S-a dovedit ca omul fara mancare poate trai maxim 3 zile, insa fara apa, o zi n u poate trai. Apa este foarte importanta, apoi pe locul 2 mancarea.
    Eu am invatat asta la tehnobig grin
  • 16 Mai 2009 00:46
    ValiMocanu a răspuns:
    Depinde de costitutia fiecarui individ. Va mai aduceti aminte (unii dintre voi, mai copti) de individul care a rezistat sub daramaturile de la cutremurul din 1977, 11 zile? Banuiesc ca nu i-a dus nimeni mancare, sau apa...
  • 16 Mai 2009 10:58
    Princessee a răspuns:
    Fara mancare poate trai maxim 3 zile, fara apa max 2 zile
  • 25 Noiembrie 2010 00:37
    BassHunter13 a răspuns:
    Fara mancare 80zile cu apa este mai greu
  • 16 Mai 2009 10:33
    AllenTJ a răspuns:
    Cu 2 litri de apa poti merge in desert 70 km dar fara minim 10 km
  • 16 Mai 2009 11:17
    elisheba a răspuns:
    Depinde de starea de sanatate si de starea mentala.
    Pustnicii sunt nevoitori si pot rezista multe zile fara apa si mancare.
  • 16 Mai 2009 01:11
    Raspuns anonim:
    O persoana poate rezista fara mancare 6 zile iar fara apa 3
  • 16 Mai 2009 02:02
    Raspuns anonim:
    Depinde de mai multi factori, rezistenta, constitutie, conditile de mediu... In arsita nu rezisti fara apa prea mult (deshidratarea are loc rapid prin transpiratie in principal), in timp ce intr-o zona racoroasa, sansele de supravietuire cresc simtitor. Tot asa, fara mincare, un om gras (care are depozite de grasime) rezista mult mai mult decit unul slabwinking
  • 16 Mai 2009 10:49
    Raspuns anonim:
    Depinde de organism. Fara mancare poti rezista mai mult dar fara apa, foarte putin
  • 28 Mai 2009 19:21
    Raspuns anonim:
    Caz concret... am un bolnav paralizat, in coma, de 5 zile nu a baut apa
  • 3 Iulie 2009 10:34
    Raspuns anonim:
    Corpul omului poate supravietui fara hrana circa 5-6 saptamani, in timp ce fara apa rezista numai 2 saptamani. Mai documentativa.
  • 7 Octombrie 2009 13:52
    Raspuns anonim:
    Da eu am stat 42 de zile fara sa manac si am mers pe jos in jur de 700 km am stat dupa data 26-07-2009 pana pe 5-09-2009
  • 12 Noiembrie 2009 14:00
    Raspuns anonim:
    In timp ce multi oameni tin o perioada de post – fie din motive de sanatate, fie din motive religioase – aceasta scurta pauza de la mancare, de obicei, nu dureaza mult. Unii nu mananca timp de cateva zile sau o saptamana si sustin ca practica ocazionala poate intr-adevar sa promoveze o vitalitate sanatoasa, cu conditia sa se reintoarca la mancare. Altii, pentru a marca un protest politic, pot intra intr-o greva a foamei – abtinandu-se de la mancare pentru a atrage atentia asupra unei probleme.

Dar, in timp ce trece o luna fara mancare, corpul trece la starea de inanitie. Daca posturile prelungite se apropie de 2 luni sau mai mult si corpului nu i se mai ofera substanta, moartea survine in curand. Lipsa apei poate fi fatala oamenilor intr-o perioada chiar mai scurta.

Cu toate acestea, exista marturii antice care sugereaza ca oamenii au capacitatea de a rezista fara mancare si fara apa mai mult decat ne-am putea noi imagina. Potrivit vechilor metode de educatie chinezesti, cand un calugar se decide sa mediteze intr-un munte sau intr-o pestera indepartata, mai devreme sau mai tarziu s-ar confrunta cu o problema – ce sa faca in legatura cu mancarea. Traiul intr-o pestera departe de restul civilizatiei, presupunea foarte putine lucruri care sa il sustina in drumul sau spre cunoastere.

Potrivit traditiei orale, pentru a rezolva problema subzistentei, calugarii practicau Bigu (tradus literalmente „fara grane"). Detasati de lume, calugarii abandonau, in mod miraculos, necesitatea biologica de a manca si de a bea apa, desi puteau continua aceasta practica zeci de ani – o imposibilitate reala potrivit cunostintelor biologice moderne.

Dar dincolo de marturiile calugarilor eminenti, care au meditat timp de 9 sau mai multi ani, si pe care stiinta moderna s-ar putea sa nu le recunoasca, exista oare vreo dovada care sa indice ca, corpul uman ar poseda capacitatea de a scapa de povara gasirii subzistentei?

Incepand din 1926 (un caz negat de cercetatori), o femeie numita...
  • 23 Noiembrie 2009 16:40
    Raspuns anonim:
    Un om poate rezista fara mancare 1-2 luni dar fara apa nu poata rezista mai mult de 1-2 saptamani.
  • 14 Mai 2010 20:25
    Raspuns anonim:
    34 de zile
  • 22 Mai 2010 20:24
    Raspuns anonim:
    Xcxc
  • 6 Iulie 2010 20:19
    Raspuns anonim:
    Eu am rezistat 1 saptamana jumate si acum am 4 zile depinde de psihic si nimic alceva
  • 9 Iulie 2010 02:29
    Raspuns anonim:
    Depinde de vointa acestuia.CAT DORESTE!
  • 23 Iulie 2010 19:15
    Raspuns anonim:
    Am o matusa foarte bolnava care nu a mancat nimic de mai bine de o luna si nu a baut apa de mai bine de 2 saptamani.
  • 28 Iulie 2010 16:20
    Raspuns anonim:
    Fara mancare poti rezista 40 de zila si fara apa poti rezista 4 zile
  • 10 August 2010 12:10
    Raspuns anonim:
    O sa incerc acum sa vad care e limita
  • 10 August 2010 12:10
    Raspuns anonim:
    O sa incerc acum sa vad care e limita
  • 17 Septembrie 2010 06:34
    Raspuns anonim:
    Max 60 zile fara mancare, 4/5 zile far apa, 2/3 minute fara aer.
  • 16 Noiembrie 2010 18:58
    Raspuns anonim:
    Fara apa omul poate rezista intre 2-3 zile, dar fara mincare omul poate rezista 4-6 saptamini
  • 22 Noiembrie 2010 17:24
    Raspuns anonim:
    3 zile fara apa si 14 zile fara mancare
  • 4 Ianuarie 2011 18:22
    Raspuns anonim:
    Asteas numai povesti. Un om poate traii 3 zile fara apa dar doar 3 saptamani far mancare in conditii bune de viata
  • |< <
    1 - 30 (din 40)
    > >|