| LoveToHate a întrebat:

Credeti ca ar fi mai bine daca nu am avea sentimente? De ce?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Sentimentele reprezinta doar blocaje, ziduri puse de noi insine in fata actiunilor noastre. Cred ca un om ar trebui sa-l inteleaga pe celalalt din punct de vedere rational nu sentimental.

33 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Fara sentimente nu poti creste un copil, fara sentimente nu ar fi legaturi intre oameni, fara sentimente nu am exista.
Se sustine(cu ceva dovezi bineinteles) ca disparitia neandertalienilor a fost din motivul ca erau mai putin comunicativi.

| Skylar a răspuns:

Practic nu conteaza daca e bine sau rau, important de retinut e ca o fiinta fara sentimente se transforma in animal planta, sau obiect

| mgtow a răspuns:

Ar fi bine pentru ca asa nu ar suferi nimeni.

| sabin89 a răspuns:

Cum sa fie mai bine? Hai sa te intreb si eu: Ar fi mai bine fara maini? sau fara picioare? Lasa-l pe om asa cum l-a facut mama natura. Cine suntem noi sa-i dam lectii cum ar fi trebuit si cum n-ar fi trebuit?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

"Lasa-l pe om asa cum l-a facut mama natura."
Nu este corecta aceasta mentalitate,deja medicina incearca sa mareasca memoria,chiar sa o dubleze,folosind medicamente ce excita butonii terminali la nivelul axonilor neuronilor.
Deja tehnologia ne ofera o mana de ajutor venind cu micro-cipuri cu implantare direct in encefal.
Tot ea vine cu idei cum ar fi : Suport scheletic din fibra de carbon, proteze la nivelul membrelor superioare,proteze la nivelul membrelor inferioare, implanturi ce pot transforma gandurile in cuvinte, etc,etc.
Poate acum sunt doar niste simple idei, unele mai mult decat altele,dar toate pot transforma fiinta umana dintr-un simplu organism biologic,in ceva mult mai complex.
In fond,natura suntem si noi, majoritatea avem impresia ca noi ne diferentiem de natura,dar nu este asa. Elementele antropice sunt in realitate tot naturale,deoarece sunt create de o fiinta ca omul,care apartine naturii.
Tot aud ca plasticul nu are legatura cu natura si este o inventie a omului,eu nu cred asta,plasticul e produs de un animal numit om,iar omul aparine naturii, deci plasticul este natural. Daca am spune ca plasticul nu este natural doar pentru ca este creat de un animal (omul, atunci ar trebui sa spunem ca nici barajele create de castori nu sunt naturale pentru ca si acestea sunt create de niste animale.
Blocurile si asezarile umane sunt tot atat de naturale pe cat sunt musuroaiele de furnici, doar fiinta ce le-a conceput difera.
In concluzie, orice inventie creata de om apartine naturii pentru ca este creata de un produs al naturii.

| WR104 a răspuns:

Adica daca ar fi mai bine sa fim cu totii niste psihopati?
Ce ne-am mai distra.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Vorbesti in necunostinta de cauza. Psihopatii sunt dependenti de dopamina, motiv pentru care actioneaza in majoritate cazurilor violent. Nu lipsa sentimentelor este cauza violentei lor.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu-i nimic, doar esti tu aici ca sa ne lamuresti de fiecare data.
Oricum, un robot nu-i deloc superior unei fiinte biologice, dimpotriva.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Cand am spus de roboti nu ma refeream la "masinutele teleghidate" din prezent ci la idee, un robot cu inteligenta umana. Ma refeream la robotii viitorului, daca vor aprtine viitorului.
Un robot care ar gandi ca un om ar fi mult superior acestuia.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles acum, vorbeai de ceva ce nu exista, ok.
Un robot oricat de mult ar gandi el tot un robot ramane si nu poate face mai mult decat o sa fie programat in schimb un om poate cu imaginatie si talent mult mai multe.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Credeam ca s-a inteles ca vorbesc de roboti ce detin inteligenta artificiala si din doua informatii A si B o pot calcula pe a 3-a C si tot asa.
"Am inteles acum, vorbeai de ceva ce nu exista, ok."
Nu eu vorbesc de ceva ce nu exista, utilizatorul Dark5Death vorbeste de ceva ce nu exista prin afirmatia: "Nu, pentru ca nu am mai fi oameni, am fi roboti."
Asta inseamna ca am fi roboti cu inteligenta umana. Si eu am spus ca niste roboti cu inteligenta umana, premisa de la care pleca el, ar fi superiori omului.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu daca un robot inteligenta umana mai poate fi numit robot cred ca mai degraba clona sau ceva asemanator.
Nu stiu unde poate stoca atata informatie un robot si oricum nu cred ca e posibil asa ceva si chiar si asa oricta de inteligent ar fi un robot ramana un robot care nu poate ajunge la o intelepciune care sa-i ofere intodeauna cele mai bune alegeri.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

"Nu stiu daca un robot inteligenta umana mai poate fi numit robot cred ca mai degraba clona sau ceva asemanator."
Nu cunosti insemnatatea termenilor. Ddaca este materia din care este conceput nu este materie organica, atunci este robot. Clona este formata din materie organica, sau mai nou acest termen este folosit si robotilor ce seamana mult cu un om, din punct de vedere facial, dar nu este cazul aici.
"Nu stiu unde poate stoca atata informatie un robot si oricum nu cred ca e posibil asa ceva si chiar si asa oricta de inteligent ar fi un robot ramana un robot care nu poate ajunge la o intelepciune care sa-i ofere intodeauna cele mai bune alegeri."
Atunci afirmatia utilizatorului Dark5Death este falsa, omul fara sentimente nu ar fi doar un robot, deoarece inca ar mai beneficia de inteligenta sa ce nu poate fi egalata.
Dar repet, eu doar am plecat de la premisa lui.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Sigur ca da, omul fara sentimente nu-i doar un robot, poate doar un robot fara baterii.
Eu nu am zis ca sunt de acord cu ce spune Dark5Death.
Hai noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Sun confuz, raspunsul acesta a primit vot "eronat":
"Vorbesti in necunostinta de cauza. Psihopatii sunt dependenti de dopamina, motiv pentru care actioneaza in majoritate cazurilor violent. Nu lipsa sentimentelor este cauza violentei lor."
Ce este eronat la el? Parerea psihologilor din prezent este eronata? Sa inteleg ca exista utilizatorii care au ajuns la noi descoperiri in domeniul psihologiei, cine sunt aceia?

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Nu eu ti-am dat eronat.

| pwp a răspuns:

Pentru ca nu am mai suferi atat de mult.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Uita-te la intrebarea mea:
http://www.tpu.ro/......onsiderat/

| Mădă0611 a răspuns:

Nup, fara sentimente n-am exista, tot ce faci e din iubire, de exemplu. smug
Poate iubesti sa-l vezi pe vecinu in spital si-i pui peste noapte niste apa in fata portii (daca stai la casa). E iubire.

| 01rukia01 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu ca n-am exista fara sentimente, doar ca am fi ca niste roboti sau ca niste zombi daca vrei.

| KristalPop a răspuns:

Nu ar fi mai bine, nu ar fi mai bine dacă oameni ar putea trăi fără sentimente.
Gândirea şi stările sufleteşti emoţionale fac din om cea mai complexă fiinţă de pe pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca nu am mai fi oameni, am fi roboti.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Un robot este mult superior unei fiinte biologice.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi bine sa eliminam toate sentimentele cu exceptia sentimentului de ura, el este singurul nobil, atat de nobil incat chiar pot spune ca apartine mai mult ratiunii decat sentimentelor.

| Deliiiia a răspuns:

Dupa parerea mea, daca nu am avea sentimente omul ar fi inferior celorlalte vietuitoare.

| CryChristiAN a răspuns:

In mod clar ca nu. Nu am mai fi oameni, ci am trait doar pentru bunul nostru plac si pentru a supravietui. Sentimentele sunt o caracteristica tipica fiecarui om, fie ca sunt bune sau rele.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

In multe situati ar fi mai bine, pentru ca omul ar gandi rational, la rece, si nu ar mai lasa sentimentele sa il determine sa faca greseli.
Ceaowinking:*

| Prunela a răspuns:

Ar fi extrem de plictisitor si monoton.Nu ar mai exista "scenetele" astea dramatice atat de hazlii care ma amuza nespus

| para001 a răspuns:

Ar fi super de unde atata noroc

| CamiiBăă a răspuns:

Depinde de situatie.De exemplu daca ai un iubit la care ti iar iubitul se desparte de tine, momentan esti suparata si iti doresti sa nul fi iubitwinking. Merit funda? laughing

| raimbowfly a răspuns:

Daca nu am avea sentimente nu am mai simti nimic am fi ca oceanul :singur si strabatut de fiinte necunoscute.

| Msmile a răspuns:

Nu ar fi mai bine deloc. Vietile noastre ar fi gri si monotone. Eu vreau sa traiesc printre culorile emotiilor!