| uNknowN95 a întrebat:

Am 16 ani jumate. cam 1.73 si ma intrebam daca am vreo sansa sa ajung pe la 1.82 sau macar 1.78.
Tata are 1.78 si mama 1.63, nu prea m-am atins de sporturi gen baschet sau inot insa fac sala de cateva luni ( daca conteaza ).

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu ajuta la cresterea in inaltime, dimpotriva, ajuta la dezvoltarea pe latime!

hai sa calculam:
daca esti fata:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei -13):2 = (178+163-13):2=164cm

Daca esti baiat:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2 = (178+163+13):2=177cm

1 răspuns:
| uNknowN95 explică (pentru Violleta2022):

Am mai vazut metoda asta de calculare a inaltimii insa nu stiu cat e de valabila din moment ce efectiv toti prietenii si colegii mei sunt mult mai inalti decat parintii lor... oricum mersi de raspuns