| MusicGabyBoy a întrebat:

Salut tpu.Am 17 ani si 1.70-1.72 (nu m-am masurat de ceva timp si nu stiu sigur). Mama are undeva la 1.55m si tata 1.73.Cum vi se pare inaltimea mea? Sunt mic la 1.70? Sau pot avea vreo sansa sa ajung macar la 1.75(nu am timp de sporturi gen baschet deoarece fac sala).Si am observat ca incep sa stagnez in crestere oarecum.Adica de la 13/14 ani cred ca am crescut maxim 5 cm. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inaltimea ta in acest moment se incadreaza in limita mediei generale a barbatilor din tara noastra.S-ar putea sa te mai inalti putin, cativa cm deoarece cresterea in inaltime a baietilor se continua pana spre varsta de 20-21 ani. Drept exemplu iti prezint statistica pentru tara noastra : "" 2010, Romania, inaltimea medie barbati: 1.73 metri, femei: 1.64 metri.
Pentru comparatie, in 2010, inaltimea medie a barbatilor suedezi: 1.78 metri, iar a femeilor suedeze: 1.65 metri.
Inaltimea medie a romanilor a crescut foarte mult in ultimii 20 - 30 de ani, cu aproximativ 6 - 7 centimetri, de la 1.67m, la barbati, prin 1980, la 1.73m, in 2010 si de la 1.57m, prin 1980, la femei, la 1.64m, in 2010. In consecinta nu ai de ce sa-ti faci griji sau probleme, deoarece te vei incadra in categoria barbatilor cu inaltimea putin peste medie.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Fiecare organism creste dupa alt grafic, deci nu putem sti. In teorie poti sa cresti pana la 21 de ani. Tractiunile, alergarea, sariturile si inotul te pot ajuta sa te mai inalti. Este foarte posibil sa ajungi sa fii un pic mai inalt decat tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

înălțimea e ok. oricum vei mai crește până în jurul vârstei de 21 de ani.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, esti perfect normal. Fiecare se dezvolta in felul lui, de cat este "programat" fiecare. Poti cere ajutorul unui medic endocrinolog daca crezi ca esti "prea mic".

| noone33 a răspuns:

Vei creste stai calm. Baieti cresc mai incet ca fetele. Manaca mult si vei creste happy