| spidy a întrebat:

Este posibil sa mai cresc in inaltime avand 19 ani si 1.79? si ce trebuie sa fac sa mai cresc? as dori sa ajung la 1.85...mama 1.78, tata 1.82, fratemiu 1.87, fac sala de vreo 6 luni,dar nu cred ca asta impiedica cresterea, stiu ca presa si genoflexiunile cu haltera iti stopeaza cresterea..ma gandeam sa ma apuc si de inot daca asta ma poate ajuta....astept sfaturi! Multumesc!happy

5 răspunsuri:
| Rau1Alberto a răspuns:

Se zice ca barbatii cresc pana la varsta de 20 de ani.
Deja de la varsta ta greu mai cresti.
Incearca inotul, iti dezvolta foarte bine toti muschii din corp si ajuta inaltarea.
Handbalul si Basketul la randul lor e bun iar happy
Dar pentru asta, trebuie sa practici sportul in fiecare zi + ca trebuie corectata pozitia corpului, sa nu mai mergi mai " gab " si sa eviti statul prea mult la pc

| AOLEVRIC a răspuns:

Da, inotul e bun, dar eu cred ca o sa mai cresti cu siguranta.

| AfroBelgianu a răspuns:

Salut, spidy

La varsta ta nu o sa ajungi la 1, 87 sau mai mult. Daca te vei tine de inot si de baschet pana la 20-21 de ani ai sanse sa ajungi cel mult la 1, 82-83. Deja corpul tau este format si se dezvolta mai greu.

Bafta, AfroB.

| spidy explică (pentru AfroBelgianu):

E bine si 1.82 ...stiu ca nu prea mai ai cum la varsta de 19 ani, speram si eulaughing stii cum se zice speranta moare ultimahappy

| Alice789 a răspuns:

Daca eviti exercitiile care stopeaza cresterea (exact cele despre care vorbesti si tu), ai o dieta echilibrata( si carbohidrati, si proteine, si grasimi) si practici inot si basket, cred ca e imposibil sa nu mai cresti. Mult succes!